Info z rynku

Kolejny udziałowiec Nord Stream 2 wstrzymuje inwestycje w Rosji

Dołączając do innych firm naftowych i gazowych, które już podjęły decyzję o wycofaniu się z działalności w Rosji, austriacki koncern OMV również dokonuje ponownej oceny swojego zaangażowania w tym kraju, po ataku na Ukrainę. W związku z tym Rosja nie będzie już głównym regionem działalności OMV.

Austriacki koncern OMV wstrzymuje inwestycje w Rosji

W świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie, austriacki koncern OMV dokonuje ponownej oceny swojego zaangażowania w Rosji. Chociaż Rosja była jednym z głównych regionów w portfelu poszukiwawczo-wydobywczym OMV, zarząd podjął decyzję o niekontynuowaniu żadnych przyszłych inwestycji w Rosji. OMV ogłosił swoją decyzję w sobotę, po tym jak podobne zapowiedzi złożyły niedawno BP, Equinor, Shell i ExxonMobil. Alfred Stern, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny OMV, oświadczył:

Wojna na Ukrainie jest tragiczną i niebezpieczną sytuacją, która powoduje ogromne cierpienie wielu osób i którą obserwujemy z najwyższą konsternacją. Składamy wyrazy głębokiego współczucia wszystkim bezpośrednim i pośrednim ofiarom działań wojennych Rosji. Wzywamy do zaprzestania wszelkich działań wojennych. Tylko w pokoju może istnieć wolność i dobrobyt.

Ponadto, rozpocznie się strategiczny przegląd 24,99% udziałów w spółce Jużno Russkoje. Przegląd ten obejmuje wszystkie opcje, w tym możliwości zbycia lub wyjścia z inwestycji. W konsekwencji OMV spodziewa się korekty wartości w wysokości 0,5 – 0,8 mld euro (na dzień 31 grudnia 2021 roku). Ta niegotówkowa korekta wartości będzie miała wpływ na raportowany wynik operacyjny w pierwszym kwartale bieżącego roku finansowego. W ten sposób OMV zmniejsza wartość aktywów netto w Rosji (pozostała wartość Jużno Russkoje) do około 2 proc. całkowitej wartości aktywów trwałych OMV i wartości udziałów kapitałowych.

Czytaj też: Niemiecki koncern naftowo-gazowy wycofa się z Nord Stream 2?

Austriacki koncern OMV jest inwestorem Nord Stream 2

Decyzja OMV jest podobna do decyzji podjętej przez francuską firmę energetyczną TotalEnergies, która ogłosiła, że „ograniczy swoje inwestycje w Rosji” i nie będzie już dostarczać kapitału na nowe projekty w tym kraju. Ponadto austriacki koncern OMV zakończył już wszystkie negocjacje z Gazpromem na temat potencjalnego zakupu 24,98 procent udziałów w blokach 4A/5A formacji Achimow na złożu gazu i kondensatu Urengoj, a podstawowa umowa sprzedaży z 3 października 2018 r. została anulowana.

Ponadto OMV rozpozna odpis aktualizujący wartość w wysokości 987 mln euro (pożyczka wraz z naliczonymi odsetkami na dzień 31 grudnia 2021 r.) ze względu na fakt, że należności od Nord Stream 2 AG mogą być nieściągalne. Jest to niegotówkowa korekta wartości, która będzie miała wpływ na raportowany zysk przed opodatkowaniem w pierwszym kwartale bieżącego roku finansowego. Jak już wcześniej informowaliśmy, Shell również zamierza zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2. Z kolei spółka Nord Stream 2 AG w zeszłym tygodniu zaprzeczyła doniesieniom o złożeniu wniosku o upadłość.

OMV poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za dostarczanie gazu ziemnego do Europy i Austrii. Gospodarstwa domowe, instytucje i sektor przemysłowy polegają na niezawodnych dostawach gazu, w tym gazu z Rosji, który jest dostarczany na podstawie wieloletnich kontraktów. OMV pracuje nad identyfikacją i rozwojem dodatkowych źródeł dostaw – podsumowuje austriacka spółka.

Czytaj też: Zagraniczne firmy wycofują się z Rosji, rząd grozi procedurą wywłaszczenia

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button