Raben
Info z rynku

Zakładasz firmę? Będziesz potrzebował Numeru Identyfikacji Podatkowej

Zakładasz firmę? Będziesz potrzebował Numeru Identyfikacji Podatkowej. Podpowiadamy, jak go wyrobić i jak korzystać z wyszukiwarki NIP w świecie biznesu Baza NIP słusznie jest kojarzona jako domena przedsiębiorców. Zdecydowana większość podmiotów, które z niej korzystają, to właśnie działalności gospodarcze. Jak wyrobić swój unikalny identyfikator? Co powinniśmy wiedzieć o tym indeksie?

Numer Identyfikacji Podatkowej w polskim porządku prawnym

To jedna z najstarszych ogólnodostępnych baz, jaka działa w Polsce. Pierwsze prace zmierzające do jej utworzenia rozpoczęły się już w 1995 roku. Ostatecznie, na mocy Ustawy o Zasadach Ewidencji i Ludności, zdecydowano, że usługa zostanie uruchomiona w kolejnym roku fiskalnym.

Unikalny Numer Identyfikacji Podatkowej składa się z dziesięciu cyfr. Między 1996 a 2012 rokiem istniały dwie równoległe formy zapisu:

Raben
  • 000-00-00-000 (dla przedsiębiorców),
  • 000-000-00-00 (dla osób fizycznych).

Pokazuje to dość jednoznacznie, że przez 17 lat — bo właśnie tyle czasu minęło od wprowadzenia do polskiego porządku prawnego znowelizowanej Ustawy o NIP — nie był to zbiór przeznaczony tylko dla przedsiębiorstw. Dziś, gdy wpisujemy w wyszukiwarkę NIP w ALEO.com wybrany identyfikator, to zwykle sprawdzamy firmę lub fundację. Nie zawsze tak było.

W czasach, gdy obok siebie funkcjonowały dwie tak podobne formy zapisu Numeru Identyfikacji Podatkowej, o błędy było bardzo łatwo. NIP był stosowany dość powszechnie, a więc okazji do pomylenia się w zapisie nie brakowało.

Zobacz także: Władze Kanału Sueskiego podniosą opłaty nawet o 10%

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podawała identyfikator w kadrach. Korzystając z Numeru Identyfikacji Podatkowej, rozliczano się też z urzędem skarbowym czy — w wybranych sytuacjach — wykonywano przelewy na poczcie lub w placówkach bankowych, korzystając z blankietów.

Każdy źle zapisany NIP rodził poważne problemy dla pracowników administracji publicznej. Jeśli pomyłkę udawało się wyłapać na miejscu, na przykład przy okienku pocztowym, to wystarczyło wypełnić blankiet po raz drugi. W przeciwnym razie pracownicy często musieli tracić czas, dociekając tego, czy przelew miał ich na rachunek prywatny, czy firmowy. Kosztowało to sporo pracy i wydłużało bieg pozornie prostych spraw fiskalnych.

Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP?

Jest to rejestr otwarty, czyli taki, z którego zawartością może zapoznać się każdy z nas. Można w tym celu na przykład skorzystać z serwisu ALEO.com. Wystarczy w polu wyszukiwarki podać Numer Identyfikacji Podatkowej. To proste i wygodne w obsłudze narzędzie, które działa zarówno na komputerach PC, jak i na smartfonach czy tabletach.

Numer Identyfikacji Podatkowej daje nam dostęp do:

  • danych teleadresowych (adres, numer telefonu, e-mail),
  • informacji o formie prawnej działalności,
  • dacie rejestracji firmy w CEIDG,
  • kodach PKD,
  • informacji o statusie podatkowym.

Warto wiedzieć też o tym, że dla niektórych form działalności, na przykład wybranych spółek, można w ten sposób szybko uzyskać dane o corocznych raportach finansowych oraz o powiązaniach osób, które wchodzą w skład zarządu.

Zobacz także: Firma Nokian Tyres przenosi część produkcji z Rosji i wspiera Ukrainę

Numer Identyfikacji Podatkowej ma jeszcze dwie ciekawe właściwości. Pozwala na sprawdzenie informacji o urzędzie skarbowym, który rejestrował wybrany podmiot. Przykładowo firmy, które zarejestrowano w Legnicy i w gminach podlegających pod tamtejszego fiskusa, będą miały NIP rozpoczynający się od cyfr 691.

Drugą ciekawą funkcją, która pojawiła się w Polsce dopiero w 2019 roku, jest możliwość sprawdzenia wybranej działalności w Białej Liście VAT. Wystarczy w pole wyszukiwarki podać NIP firmy (znajdziemy go na przykład na paragonie lub fakturze) i nacisnąć enter. To prosty, skuteczny sposób, by upewnić się, czy działalność wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec aparatu państwowego.

Jeśli nie wiemy, na jakie dane powinniśmy przelać pieniądze na podatek VAT czy na składki zdrowotne dla ZUS, wystarczy skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego. Po podaniu naszego Numeru Identyfikacji Podatkowej właściwy dla naszej firmy rachunek ustalimy w kilka sekund.

Jak wyrobić NIP?

Najlepiej skorzystać z formularza CEIDG. To rekomendowana metoda dla osób, które dopiero zakładają własną firmę. NIP będzie nam przyznany automatycznie, nie musimy składać żadnych dodatkowych wniosków. Wystarczy poczekać kilka dni do jego pełnej aktywacji.

Tradycyjną formą uzyskania swojego identyfikatora jest formularz NIP-3. Można go złożyć w urzędzie skarbowym lub w punkcie obsługi inwestora, jeśli gmina taki posiada. Z tej metody skorzystają m.in. stowarzyszenia, czy amatorskie kluby sportowe, które chcą pozyskiwać fundusze z różnych programów pomocowych.

Zobacz także: Ranking największych firm logistycznych w Europie. Kto zdominował rynek?

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button