Info z rynku
Gorące newsy

Shell zrywa współpracę z Gazpromem i wycofuje się z Nord Stream 2

Zarząd Shell ogłosił zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi, w tym z 27,5% udziałów w instalacji skroplonego gazu ziemnego Sachalin-II, 50% udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięcia energetyczne Gydan. Firma zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

Shell wycofuje się ze współpracy z Gazpromem

Pracownicy Shell na Ukrainie i w innych krajach współpracują ze sobą w celu lokalnego zarządzania reakcją firmy na kryzys. Firma będzie również współpracował z partnerami pomocowymi i organizacjami humanitarnymi, aby pomóc w niesieniu pomocy.

Nasza decyzja o wycofaniu się z działalności jest decyzją, którą podejmujemy z przekonaniem. Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom na Ukrainie i wsparcie naszych obywateli w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami – powiedział dyrektor generalny Ben van Beurden.

Na koniec 2021 roku Shell posiadał około 3 mld dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji. Strategia i ramy finansowe Shell Powering Progress pozostają niezmienione. W 2021 r. Skorygowane zyski z akcji Shell z Sakhalin Energy JV i Salym JV wyniosły 0,7 mld dolarów.

Czytaj też: Sankcje mocno uderzą w rosyjskich przewoźników. Dojdzie do zwrotu samolotów z leasingu?

Shell, BP, Equinor…

Shell posiada 27,5% udziałów w Sachalin-2, spółce joint venture z Gazpromem, realizującej zintegrowany projekt naftowo-gazowy na wyspie Sachalin. Pozostałe udziały mają: Gazprom 50%, Mitsui 12,5%, Mitsubishi 10%. Firma ma też 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development NV, spółce joint venture z Gazprom Neft, która eksploatuje złoża Salym w Chanty Mansijsk Autonomous District w zachodniej Syberii.

Shell jest jedną z pięciu firm energetycznych, z których każda zobowiązała się zapewnić finansowanie i gwarancje do 10% całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 9,5 mld euro. Spółka joint venture z Gazprom Neft (50% udziałów Shell) powstała w celu zbadania i opracowania bloków na półwyspie Gydan, w północno-zachodniej Syberii. Projekt znajduje się w fazie poszukiwawczej, nie prowadzi się w nim wydobycia.

Firma nie jest jedyną, która zrywa współpracę z rosyjskimi koncernami, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Wcześniej brytyjski koncern naftowy BP zdecydował się wycofać swoje udziały w rosyjskim gigancie naftowo-gazowym Rosnieft, a norweski Equinor wycofał się ze swoich spółek joint venture w Rosji.

Czytaj też: Rosyjski bank centralny robi co może, aby uratować rubla

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button