Info z rynku

Ranking największych firm logistycznych w Europie. Kto zdominował rynek?

Analitycy instytutu Fraunhofer opracowali najnowszy ranking największych firm logistycznych. Na podium znaleźli się gracze tacy jak Deutsche Post DHL i DB. 

Logistyka europejska – TOP 10

Ranking uwzględnia przedsiębiorstwa europejskie. W badaniu niemieckich naukowców szczegółowo opisano około 150 dostawców usług logistycznych w Europie w formie profili firm i przedstawiono krótką analizę każdej z uwzględnionych spółek.  Według zebranych danych w pierwszej dziesiątce zestawienia uwzględniono firmy z pięciu krajów (trzy z Francji, dwie z Niemiec, dwie z Danii, dwie ze Szwajcarii oraz jedna z Belgii).

Na szczycie rankingu uplasowały się firmy zarejestrowane w Niemczech. Stawkę otwiera Deutsche Post DHL. Biorąc pod uwagę wolumen operacji logistycznych, niemiecka spółka otrzymała 29 mld euro. Jednak w przypadku tej spółki operacje logistyczne w Europie są jedynie częścią globalnych przychodów. Drugą pozycję zajęła spółka Deutsche Bahn, która zanotowała przychody z tytułu operacji logistycznych w Europie na poziomie 17,4 mld euro, co jest główną zasługą firmy zależnej DB Schenker, która nie była osobno uwzględniana w zestawieniu. Podium zamyka duński Maersk. Czwarte miejsce zajęła La Poste, piąte miejsce przypadło CMA CGM (uwzględniane wraz z Ceva Logistics). Tuż za francuskimi firmami wyróżniono szwajcarskie przedsiębiorstwo Kuehne + Nagel. Kolejne miejsca zajęły: DSV, MSC, SNCF. Stawkę zamyka europejska filia amerykańskiej UPS, która jest zarejestrowana w Belgii.

Zobacz także: 3 wskazówki dla linii lotniczych, które pozwolą osiągnąć zerową emisję

Ranking firm logistycznych – wartość europejskiego rynku

Według danych zaprezentowanych przez autorów raportu popyt na usługi logistyczne był większy, niż spodziewano. Po okresie pandemii eksperci z branży oczekiwali mniejszego ożywienia. Jednak popyt utrzymywał się na wysokim poziomie. Tym samym w ciągu 2020 roku europejska logistyka straciła tylko 3,5%. Jeśli weźmie się pod uwagę, że PKB badanych krajów spadł średnio o 6% (w cenach rynkowych), branża logistyczna dobrze poradziła sobie z kryzysem. Jednak rynek również po pandemii był narażony na kryzysy w branży, związanych m.in. z niedoborem półprzewodników. Przed pandemią w 2020 roku rynek był wyceniany na 1,115 bln euro.

Zobacz także: Logistyka w miastach pozwoli na bardziej zrównoważony rozwój

Warto wziąć pod uwagę, że ranking zdominowały firmy państwowe. W 2020 roku dziesięć firm wyróżnionych w zestawieniu odnotowało przychody globalne sięgające 283,5 mld euro, w samej Europie było to 137,9 mld euro.

Logistyka – co to takiego? Kilka słów o transporcie i dystrybucji towarów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button