Info z rynkuIntermodalnyMorskiTransport

Port Houston odnotowuje ogromny wzrost eksportu ładunków stali

W związku ze znacznym zwiększeniem ładunków stali w Porcie Houston, zadecydowano o zainstalowaniu trzech nowych żurawi portowych neo-Panamax. Maszyny warte ponad 36,5 mln dolarów trafiły do terminalu kontenerowego Bayport z Szanghaju po 60-dniowej podróży. Wszystko dlatego, że eksport ładunków stalowych wzrósł o ponad 1874%.

Port Houston zamówił żurawie portowe za 35,5 mln dolarów w związku z ogromnym wzrostem ładunków stali

Jak informuje serwis Freight Waves, import stali w Porcie Houston zanotował wzrost do 440883 ton. Rekordowy popyt jest wynikiem globalnego odbicia w przemyśle stalowym w budownictwie i produkcji. Ponadto całościowy import do portu w samym styczniu wzrósł o 61% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a import kontenerów wzrósł o 22% do 2,5 mln ton.

Czytaj również: Port Los Angeles planuje pobierać opłaty za puste kontenery

Co warto dodać, Port Houston przetransportował również w styczniu 323 427 kontenerów 20-stopowych. Oznacza to 27% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według informacji podanej przez przedstawicieli portu wzrósł także import załadowanych kontenerów. Wzrost to 30% w porównaniu z zeszłym rokiem (do 158569). Niemniej jednak eksport załadowanych kontenerów spadł o 13% (do 86,940 TEU).

Dodatkowo według danych Portu Houston, w samym styczniu zawinęło do niego 698 statków, co oznacza dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Ponadto Port Houston poinformował, że trzy nowe żurawie portowe neo-Panamax. Tym samym port zwiększył swoją flotę do 28 żurawi STS oraz 110 suwnic bramowych.

Roger Guenther, dyrektor wykonawczy Portu Houston, wskazał, że zakupione żurawie są największe w porcie. Według planów maszyny zostaną uruchomione już w czerwcu bieżącego roku:

Zakup i instalacja tych żurawi stanowi znaczącą inwestycję infrastrukturalną dla Portu Houston. Przyniesie ona korzyści naszym klientom i partnerom, a także gospodarce Teksasu.

Dźwigi te ułatwią pracę statkom o wielkości 15 000 TEU. Zgodnie z przewidywaniami będą zawijać do naszych terminali po zakończeniu rozbudowy kanału okrętowego w Houston.

Zobacz również: Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach wpływa na ceny stali

Żurawie o wartości 35,5 mln dolarów dotarły do terminalu Bayport Container po przebyciu 15 904 mil morskich podczas 60-dniowej podróży z Szanghaju do Houston. Wyprodukowano je w Shanghai Zhenhua Heavy Industries Co. Na miejsce dotarły dzięki specjalistycznemu statku Zhen Hua 25, który przystosowany jest do przewozu ciężkich ładunków.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button