KolejowyMorskiTransport

Duży projekt infrastrukturalny Rosji. Nowe połączenie kolejowe w Arktyce

Powstanie również port towarowy nad Morzem Barentsa

Chociaż projekt ten był rozważany od lat, dopiero teraz Władimir Putin zlecił rządowi rosyjskiemu przyspieszenie prac nad budową trasy łączącej zakłady przemysłowe w głębi kraju z Morzem Barentsa. Nowe połączenie kolejowe w Arktyce ma połączyć istniejące szlaki kolejowe z planowanym w przyszłości portem towarowym w małej miejscowości Indiga w Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

Czy powstanie nowe połączenie kolejowe w Arktyce?

Plany budowy kolei, która swój koniec będzie miała za kołem podbiegunowym co jakiś czas pojawiały się w rosyjskich mediach. Trasa ma być przedłużeniem planów magistrali Belkomur, której projekt również został podniesiony przez władze rosyjskie. Nowy odcinek, od Sołaminska przez Syktywkar do Archangielska, zapewni bezpośrednią drogę na północ z przemysłowych regionów Uralu Południowego, Nowosybirska, Kuzbasu, a nawet tranzytowego ładunku z Kazachstanu.

Nowe połączenie kolejowe w Arktyce
Źródło: Barents Observer

Zobacz również: Największy lodołamacz na świecie – Arktika – odbył dziewiczą podróż

Jednak 14 stycznia, prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, zlecił rządowi przyspieszenie prac nad nowym połączeniem kolejowym. Premier ma czas do 10 maja tego roku na przedstawienie dokładnej propozycji trasy. Nie ma jednak żadnych informacji kto miałby zrealizować projekt i go sfinansować. Tego połączenia nie ma w żadnym z wieloletnich planów inwestycyjnych rosyjskich kolei. Gubernator Archangielska Aleksandr Cybulski oszacował koszty tej trasy na 200 mld rubli. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że tym razem inicjatywa wyszła od prezydenta, jest znacznie większa szansa na realizację tego projektu.

„Tu na razie jest ściernisko…” Czyli nowy port w Arktyce

Nowy port eksportowy na wybrzeżu Morza Barentsa w miejscowości Indiga przyspieszy realizację wyznaczonego przez Władimira Putina w 2018 r. celu 80 mln ton ładunków dla Północnej Drogi Morskiej. Prezydent powiedział, że roczne przesyłki między Europą a Azją przez północ powinny osiągnąć takie wielkości już w 2024 roku. Instalacje portowe mają być budowane z prywatnych środków. Rosyjski miliarder Roman Trotsenko, właściciel korporacji AEON, przedstawił w zeszłym roku plan inwestycyjny mający na celu rozpoczęcie budowy w 2024 r. Zgodził się finansować projekt z własnych pieniędzy. Nie wiadomo jednak czy nowe połączenie kolejowe do portu będzie również dofinansowywane przez oligarchów.

Zobacz również: Rosja zwiększy dostawy gazu do Europy. Moskwa stawia jeden warunek

Nowe połączenie kolejowe w Arktyce
Lokalizacja portu w mieście Indiga. Źródło: Google Maps

Nowe połączenie kolejowe remedium na przeciążony port w Murmańsku

Rosyjskie koleje stoją obecnie przed ogromnymi wyzwaniami w zakresie przepustowości Murmańska, głównego niezamarzającego portu w rosyjskiej Arktyce. Możliwości przepustowe tego polarnego portu są już na wyczerpaniu. Dzięki planom infrastrukturalnym w Indydze Rosja może zyskać nowy szlak eksportowy i odciążyć Murmańsk. Do tego, nowe połączenie kolejowe w Arktyce pozwoli w przyszłości na sprawniejszy transport surowców z głębi kraju do nowo powstałego portu.

Zobacz również: Petersburg nowym hubem w transporcie kolejowym z Chin

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button