PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Czy aplikacja do zarządzania flotą sprawdzi się w firmie transportowej?

Flota samochodowa to kluczowa składowa firm działających w branży transportowej. Działalność gospodarcza, która utrzymuje flotę pojazdów, powinna umiejętnie nią zarządzać. Może to ułatwić dedykowana aplikacja do zarządzania flotą. Szczególnie jeśli jej funkcje dają nam dostęp do prawdziwego „centrum dowodzenia” zespołem samochodów.

Zarządzanie flotą za pomocą nowych technologii

Właściciele firm transportowych coraz częściej dostrzegają potrzebę zaimplementowania w swoich przedsiębiorstwach dedykowanych platform do zarządzania flotą pojazdów. Podstawą takich narzędzi są zainstalowane w pojazdach lokalizatory GPS, które w czasie rzeczywistym aktualizują wszystkie potrzebne informacje na temat taboru w firmie.

Oprócz kontrolowania aut pomagają także optymalizować koszty, automatyzować różne procesy oraz dbać o bezpieczeństwo i środowisko. Jedną z takich platform, która posiada te wszystkie cechy i pomoże w zarządzaniu flotą, jest Navifleet.

Co to jest flota samochodowa?

Jest to zespół wszystkich pojazdów należących do danej firmy i użytkowanych do realizacji jej celów. Najogólniej flota dzieli się na osobową i ciężarową. Możemy ją też podzielić ze względu na zastosowanie, tj. na flotę związaną z transportem przedmiotów lub przewozem osób.

W szerszym ujęciu flota samochodowa to jednak nie same pojazdy, lecz rozbudowana struktura pozwalająca efektywnie funkcjonować przedsiębiorstwom, nie tylko z branży transportowej. Będąca na wyposażeniu firmy liczba samochodów, idąca często w dziesiątki, a nawet setki, sprawia, że bardzo istotne jest skutecznie zapanowanie nad każdym aspektem związanym z posiadaniem floty.

Efektywne zarządzanie flotą aut

Na skutecznie zarządzanie posiadaną flotą samochodów składa się szereg czynności. Skompletowanie floty poprzedzone analizą potrzeb i celów przedsiębiorstwa to dopiero pierwszy etap. Równie istotne są: kontrola stanu pojazdów, utrzymywanie optymalnej ich liczby, a w razie konieczności wymiana na nowe i lepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Czasami też zachodzi konieczność oględzin, zgłaszania i rozliczania ewentualnych szkód i związanego z tym nadzorowania procesu naprawy. W większych firmach odpowiedzialność za te działania przypada car fleet managerowi. Wszystkie niezbędne czynności można jednak nadzorować właśnie dzięki odpowiedniej aplikacji do zarządzania flotą samochodową w firmie.

Zalety aplikacji do zarządzania flotą pojazdów

Aplikacja Navifleet opiera się na monitoringu GPS, dzięki czemu pozwala lokalizować i kontrolować pojazdy w czasie rzeczywistym. Umożliwia dokładne planowanie tras przy optymalizacji kosztów, informując na bieżąco o wszelkich nieścisłościach.

Platforma łączy też w sobie funkcjonalności kalendarza i książki serwisowej, przypominając o ważnych terminach. To również rozbudowane dane dotyczące kierowców – ich identyfikacja, czas pracy, pozostały czas jazdy czy możliwość wykrycia, czy kierowca korzysta z samochodu wyłącznie służbowo. Wymienione funkcje to tylko nieliczne z zalet tej platformy.

Aplikacja do zarządzania flotą – gdzie się sprawdzi?

Bez wątpienia skorzystają z niej wszystkie firmy, które zarządzają swoim własnym taborem pojazdów. Zebrane w jednym miejscu informacje pozwalające na pełną kontrolę posiadanej floty to ogromny komfort. Dla firm transportowych oraz wszystkich tych, które dysponują pojazdami, odpowiednie zarządzanie nimi decyduje często o sukcesie przedsiębiorstwa. Warto więc zastanowić się nad wdrożeniem takiego rozwiązania w swojej firmie.

Zobacz także: Digitalizacja flot dostawczych przyspieszyła w trakcie pandemii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button