Kolejowy

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy o krok do przodu

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy (TITR) uzyska nową spółkę joint venture, która będzie odpowiadać za rozwój tego międzynarodowego szlaku. Potwierdził to sekretarz generalny stowarzyszenia zajmującego się tym korytarzem transportowym. Spółka ma rozpocząć działalność w przyszłym roku, a należeć do niej będą podmioty z Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu i Turcji.

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy zyska joint venture

Gaidar Abdikerimow, sekretarz generalny stowarzyszenia Międzynarodowego Transkaspijskiego Szlaku Transportowego (TITR), podczas specjalnej edycji konferencji „Rail Freight Summit”, która odbyła się 6 kwietnia br., potwierdził że w przyszłym roku powstanie spółka joint venture odpowiadająca za rozwój tego korytarza transportowego. W skład spółki wejdą podmioty z Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu i Turcji.

Zobacz również: Korytarz transportowy Iran-Azerbejdżan-Gruzja został otwarty

Według Abdikerimowa, joint venture ułatwi procesy przeładunkowe i sprawi, że przejazd przez poszczególne kraje będzie płynniejszy dzięki wspólnym procedurom. Wspólne przedsięwzięcie ma zapewnić wysokiej jakości usługi transportu intermodalnego i logistyki, ujednolicenie stawek transgranicznych oraz wprowadzenie jednej platformy informatycznej.

Poczwórne porozumienie

31 marca te same państwa: Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan i Turcja, podpisały czterostronną deklarację w sprawie rozwoju korytarza TITR. Celem porozumienia jest zacieśnienie współpracy i zwiększenie potencjału tranzytowego państw wzdłuż korytarza. W oświadczeniu podkreślono również znaczenie współpracy pomiędzy krajami na szlaku oraz inwestycji w rozwój infrastruktury w celu zintegrowania TITR z międzynarodowymi korytarzami transportowymi.

Zobacz również: Wojna handlowa Rosji z Zachodem? Rosja byłaby bez szans

Jednym z głównych priorytetów tego porozumienia jest zwiększenie przewagi konkurencyjnej trasy kolejowej Baku-Tbilisi-Kars w transporcie towarów między Chinami a Europą oraz przyspieszenie realizacji prac mających na celu zwiększenie przepustowości tej linii. Będzie ona stanowić bezpośrednią alternatywę dla trasy prowadzącej przez Rosję.

Ważny szlak dla ruchu cargo z Chin do Europy

TITR, znany również jako Korytarz Środkowy (Middle Corridor), prowadzi z pominięciem Rosji, z Chin do Europy. Początek trasy znajduje się w Chinach, następnie przebiega przez Azję Środkową – Kazachstan, przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu i następnie trasą kolejową przez Gruzję do Turcji i do portów czarnomorskich. Docelowo ma on pozwolić na dywersyfikację kolejowych szlaków transportowych z Chin do Europy, zwłaszcza poprzez pominięcie Rosji, od której zdecydowana większość towarowego ruchu kolejowego w Eurazji jest zależna.

Zobacz również: Duży projekt infrastrukturalny Rosji. Nowe połączenie kolejowe w Arktyce

Transkaspijski Międzynarodowy Korytarz Transportowy
Korytarz TITR, Źródło: middlecorridor.com

Azerbejdżan modernizuje kolej na ważnym szlaku międzynarodowym

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button