PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Volvo przeznacza 423,2 mln USD na straty związane z wyjściem z Rosji

Volvo Group przeznacza 423,2 mln USD na pokrycie strat związanych z zawieszeniem działalności w Rosji. Wszystko ze względu na sankcje, przez które firma musiała wstrzymać produkcję i zwiesić dostawy do tego kraju. Tym samym utraciła około 3% globalnej sprzedaży netto.

Volvo Group wyrównuje straty finansowe w związku z wyjściem z Rosji

W związku z wojną na Ukrainie, dziesiątki firm zdecydowało się na wyjście z rosyjskiego rynku. Spowodowało to oczywiście ogromne straty finansowe, ale przedstawiciele korporacji doskonale zdawali sobie sprawę, że pozostanie w Rosji, spowoduje drastyczne załamanie zaufania konsumenckiego. Do takiej grupy dołączyła również szwedzka firma Volvo, która już 28 lutego ogłosiła, że zawiesza produkcję i sprzedaż swoich pojazdów w Federacji Rosyjskiej.

Volvo przedstawi wyniki finansowe już 22 kwietnia, jednak jest oczywiste, że producent musi liczyć się ze zmniejszonym wpływem w I kwartale 2022 roku. Sama sprzedaż Volvo w Rosji wynosiła 3% sprzedaży netto w 2021, co przekładało się na 372,2 mld koron.

Niemniej jednak w oficjalnym oświadczeniu wskazano, że:

Grupa Volvo wyraża najgłębsze współczucie wszystkim ludziom cierpiącym z powodu wyniszczającej wojny na Ukrainie i zobowiązuje się do wspierania dotkniętych nią pracowników, rodzin i społeczności.

Dodatkowo, jak przekazano w oświadczeniu:

Grupa Volvo posiada łączne aktywa w wysokości około 9 mld koron związane z Rosją. Z tego aż około 6 mld koron to pozycje pieniężne, które mogą zostać zmaterializowane w najbliższych latach.

W pierwszym kwartale 2022 roku aktywa w wysokości około 4 miliardów koron zostaną zabezpieczone. Niemniej jednak będą miały negatywny wpływ na dochód operacyjny, głównie w segmencie Usług Finansowych.

Czytaj również: Sankcje Zachodu to za mało? Rosyjski import zależy głównie od Chin

Szwedzki producent przeznacza środki finansowe dla ukraińskich uchodźców:

Śledzimy skutki wojny na Ukrainie i pomagamy poszkodowanym. W tym 5 milionów koron szwedzkich dla Save Children i UNICEF oraz wyrównanie datków naszych kolegów do kwoty 2 mln SEK. Mamy nadzieję na przywrócenie pokoju i bezpieczniejsze jutro.

Tymczasem jak podaje agencja Reuters w samym 2021 r. sprzedaż netto Grupy Volvo wyniosła 39,3 mld USD. Działalność firmy w Rosji obejmuje zakład produkcyjny w Kałudze, niedaleko Moskwy. Może on produkować 15 000 pojazdów rocznie i zatrudnia ponad 600 osób. Obecnie produkcję zawieszono na czas nieokreślony.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button