E-commerceMagazyny

Amazon wydzierżawi część swoich magazynów. Sprzedaż online osłabła

W związku z osłabieniem wzrostu sprzedaży online, Amazon wydzierżawi część swoich magazynów. Transakcja obejmuje magazyny w Nowym Jorku, New Jersey, południowej Kalifornii i Atlancie. Dzierżawa może znacznie przekroczyć 930 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Amazon wydzierżawi część swoich magazynów w USA

Amazon, który ma obecnie problem z nadmiarem powierzchni magazynowej po tym, jak wzrost sprzedaży online osłab po wygaszeniu pandemii, chce podnająć co najmniej 930 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i może zwolnić jeszcze więcej, kończąc umowy z właścicielami. Osoby zaznajomione z sytuacją twierdzą, że Amazon wydzierżawi część swoich magazynów w Nowym Jorku, New Jersey, południowej Kalifornii i Atlancie. Osoby te prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ nie są upoważnione do wypowiadania się na temat transakcji.

Dwie osoby powiedziały, że nadmiar powierzchni może znacznie przekroczyć 930 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a jedna z nich stwierdziła, że może to być nawet trzykrotnie więcej. Inna osoba powiedziała, że nie ustalono jeszcze ostatecznej wielkości powierzchni, która zostanie zwolniona i stwierdziła, że liczba ta jest zmienna. Według informatorów Amazon może próbować negocjować wypowiedzenie umów najmu z obecnymi wynajmującymi, w tym z firmą Prologis, deweloperem nieruchomości przemysłowych, dla którego gigant handlu elektronicznego jest największym najemcą.

930 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, które firma chce podnająć, odpowiada mniej więcej 12 największym centrom realizacji zamówień. Stanowi to około 5% powierzchni dodanej w czasie pandemii. Kolejnym sygnałem, że Amazon zabezpiecza swoje zakłady, jest to, że niektóre umowy podnajmu miałyby trwać zaledwie rok lub dwa lata.

Podnajem jest bardzo powszechną praktyką w branży nieruchomości. Pozwala nam ona na zmniejszenie zobowiązań finansowych związanych z istniejącym budynkiem, który nie spełnia już naszych potrzeb. Podnajem jest czymś, co wiele uznanych korporacji robi, aby pomóc w zarządzaniu swoim portfelem nieruchomości – powiedziała rzeczniczka firmy Alisa Carroll.

Czytaj też: Amazon odnotował stratę w wysokości 3,8 miliarda dolarów

Amazon wydzierżawi część swoich magazynów, by ograniczyć koszty

Amazon wystraszył inwestorów w zeszłym miesiącu po tym, jak poinformował o spowolnieniu wzrostu i słabych prognozach zysków, które przypisał nadmiernej budowie budynków w czasie pandemii, kiedy to pozostający w domach klienci wręcz szturmowali internet. Na koniec 2021 roku Amazon wynajął ponad 34 miliony metrów kwadratowych powierzchni przemysłowej na swoim rodzimym rynku, czyli dwa razy więcej niż dwa lata wcześniej.

W kwietniowym raporcie finansowym firma poinformowała, że spodziewa się, iż nadwyżka powierzchni przyczyni się do powstania dodatkowych kosztów w wysokości 10 mld dolarów w pierwszej połowie 2022 roku. Firma nie ujawniła, jak dużą nadwyżkę powierzchni posiada, gdzie jest ona zlokalizowana ani co planuje z nią zrobić. Jeśli Amazon wydzierżawi część swoich magazynów, może to okazać się jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów związanych z powierzchnią, której firma już nie potrzebuje.

Według dwóch osób, Amazon zlecił firmie KBC Advisors, zajmującej się nieruchomościami, ocenę sieci magazynów i ustalenie, które można podnająć, a w przypadku których rozwiązać umowy najmu. Obie opcje wiążą się z kosztami. Podnajem powierzchni magazynowej wymaga od firmy Amazon usunięcia całego wyposażenia, aby nowy najemca mógł dostosować magazyn do własnych potrzeb. Rozwiązanie umowy najmu zazwyczaj wymaga od najemcy zapłacenia pewnego odsetka czynszu, który byłby należny przez cały okres obowiązywania umowy. Znalezienie najemców nie powinno być trudne. Jak wynika z lutowego raportu firmy Prologis, wskaźnik pustostanów dla powierzchni przemysłowych wynosi poniżej 4% i jest najniższy w historii.

Czytaj też: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Amazon otwiera pierwszy stacjonarny sklep odzieżowy Amazon Style

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button