MorskiTransport

Największy lodołamacz na świecie – Arktika – odbył dziewiczą podróż

Północna droga morska będzie miała więcej lodołamaczy do jej udrożnienia

Największy lodołamacz na świecie, Arktika, odbył właśnie pierwszą swoją podróż po wschodniej części Północnej Drogi Morskiej. Poprowadził konwój 3 statków, które zmierzały do syberyjskiego portu w mieście Pewek. 

Największy lodołamacz na świecie

Rosyjski lodołamacz Arktika został zwodowany w październiku 2020 r. w stoczni w Petersburgu. Jest to pierwszy statek z planowanej serii Projektu 22220. Ma on napęd atomowy, na który składają się dwa reaktory o mocy 175 MW. Kadłub statku ma 173 metry długości, 34 metry szerokości i ma wyporność 33,5 tys. ton.  Jest w stanie łamać lód o grubości do czterech metrów. Jest zdecydowanie mocniejszy od odpowiedników dieslowych. Siostrzany statek tej samej klasy – Sibir – 24 grudnia 2021 r. oficjalnie wszedł do służby i rozpocznie swoją działalność na Północnej Drodze Morskiej w sezonie wiosenno-letnim tego roku. Docelowo do 2025 r. mają być oddane jeszcze trzy lodołamacze tej klasy – Ural został już zwodowany i zostanie oddany prawdopodobnie na koniec tego roku, pozostałe dwa, Jakucja Czukotka są już budowane w stoczni.

Największy lodołamacz na świecie
Lodołamacz Arktika, Źródło: Rosatom

Dziewiczy rejs Arktyki z przygodami

Największy lodołamacz na świecie, Arktika, odbył niedawno swoją pierwszą podróż po wschodniej części Północnej Drogi Morskiej. Poprowadził konwój trzech statków towarowych, które zmierzały do syberyjskiego portu w mieście Pewek. Warunki pogodowe były jednak bardzo trudne z powodu zimy, która w tym roku dużo szybciej przyszła. Jeden ze statków towarowych – Polar King – utknął na lodzie podczas gdy dwa pozostałe dotarły do celu. Rosyjski lodołamacz musiał płynąć z misją ratunkową z powrotem w okolice Wysp Nowosyberyjskich, misja ratunkowa obecnie trwa.

Największa flota lodołamaczy

Rosja posiada najliczniejszą flotę lodołamaczy na świecie. Oprócz dziesiątek mniejszych dieslowych lodołamaczy, posiada również jako jedyna na świecie te z napędem atomowym. Obecnie posiada sześć takich działających statków. W tym roku dołączy kolejny, wspomniany wyżej Ural. Do 2026 r. ma ich być łącznie 9, choć Rosatom, który jest operatorem floty atomowych lodołamaczy na tym nie przestaje. Jego przedstawiciele zaznaczyli, że do sprawnej obsługi Północnej Drogi Morskiej mogą być niezbędne kolejne dwa nowe lodołamacze nuklearne tej klasy. Ponadto Rosja rozwija nową, jeszcze potężniejszą klasę Lider. Pierwszy ma zostać oddany w 2027 r., a potem kolejne dwa. Okręty tej klasy będą mogły łamać lód o grubości przekraczającej nawet 4 metry i będą jeszcze większe, jak również będą miały dwa razy mocniejszy reaktor.

Zobacz również: Rosja inwestuje w lodołamacze na LNG, aby raz na zawsze zdobyć Arktykę

Jak podsumował Mustafa Kaszka, dyrektor generalny Atomflotu:

Jesteśmy przekonani, że sprawne działanie tych jednostek stanie się czynnikiem decydującym o zrównoważonym rozwoju żeglugi na obszarze wodnym Północnej Drogi Morskiej

Zobacz również: Rosjanie zakręcili kurek. Ceny gazu szaleją. Jest 8 razy drożej niż rok temu

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button