Info z rynku
Gorące newsy

Gdzie powstanie CPK? Zlikwidowanych zostanie 9 miejscowości!

W oficjalnym komunikacie podano obszar, na którym powstanie Centralny Port Komunikacyjny. Informacje, przed trafieniem do mediów, zostały zaprezentowane mieszkańcom terenu inwestycji. Gdzie powstanie CPK? Które gminy obejmie inwestycja?

Ogólnopolska inwestycja – gdzie powstanie CPK?

Centralny Port Komunikacyjny obejmie gminy: Baranów, Teresin i Wiskitki. Według zapowiedzi, lokalizacja Portu Solidarność będzie ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu będzie przebiegać między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu natomiast przez Janówek i Stary Drzewicz. Wschodnią granicę wyznaczy ul. Południowa w Starej Pułapinie.

Preferowana lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmuje:

1). Gminę Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości).

2). Gminę Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości).

3). Gminę Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Na wskazanym obszarze znajduje się ok. 520 budynków mieszkalnych i 3800 działek.

Źródło: CPK

Zobacz także: Budowa CPK – Koreańczycy zaangażują się kapitałowo w polski projekt

Centralny Port Komunikacyjny – szczegółowe informacje w przyszłym roku

W oficjalnym komunikacie podano, że teren pod budowę wyznaczono na podstawie analizy wielokryterialnej, uwzględniając zarówno czynniki biznesowe, środowiskowe, społeczne, jak i techniczne. W opracowywaniu planu spółkę CPK wsparli również partnerzy koreańscy zarządzający Lotniskiem Incheon w Seulu.

Źródło: CPK

Zobacz także: CPK, czyli o co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

Mikołaj Wild, prezes CPK, informując gdzie powstanie CPK, podał, że:

Mamy świadomość, że z punktu widzenia mieszkańców prace nad wskazaniem tej lokalizacji trwały długo. Dzięki nim udało się jednak ograniczyć, jak tylko to możliwe, ingerencję w życie mieszkańców i uwzględnić w maksymalnym stopniu ochronę przyrody. Podczas postępowania środowiskowego, którego początek planujemy na przyszły rok, ustalona zostanie finalna lokalizacja.

Korekta granic inwestycji pozwoli na zachowanie cmentarza i kościoła w Baranowie. Wcześniej urzędnicy nie wykluczali, że niezbędne będzie wyburzenie tych obiektów. Mieszkańcy wskazanych przez spółkę CPK terenów będą musieli zostać wysiedleni. Zlikwidowane zostaną wsie takie jak m.in.: Buszyce, Maurycew, Podoryszew, Stara Wieś czy Duninopol. Inwestycja ma objąć swoim zasięgiem ok. 40 km kwadratowych. W ramach dalszych prac nad master planem dokładna lokalizacja lotniska zostanie wskazana w przyszłym roku.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button