PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
IntermodalnyKolejowyTransport

Kolej łącząca Meksyk, USA i Kanadę staje się faktem. Rekordowy koszt

Organy regulacyjne w Meksyku zaaprobowały przejęcie przewoźnika Kansas City Southern przez Canadian Pacific Railway (Kanadyjską Kolej Pacyficzną). Dzięki temu utworzenie linii kolejowej łączącą Kanadę, USA i Meksyk dojdzie w końcu do skutku. Jej koszt opiewa na rekordową sumę, ale dzięki temu połączeniu, kraje w końcu będą w pełni połączone.

Kanadyjska Kolej Pacyficzna przejmuje Kansas City Southern

Fuzja przewoźnika Kansas City Southern z Canadian Pacific Railway, która odpowiada za Kolej Transkanadyjska, pozwoli na strategiczne połączenie trzech krajów. Wszystko dlatego, że Kansas City Southern ma niemal 11 tysięcy kilometrów w USA i Meksyku. Z kolei Canadian Pacific ma ponad dwa razy tyle, rozciągając się od wybrzeża do wybrzeża przez Kanadę i do USA.

Koleje spotykają się tylko w jednym miejscu, w KCS Joint Agency Yard w Kansas City’s East Bottoms. Canadian Pacific jedzie z Kansas City na północ, a KC Southern na południe do Gulfport w Mississippi, Luizjanie, Teksasie i na obu wybrzeżach Meksyku.

Zobacz również: Kolej Dużych Prędkości w Izraelu. Z Hajfy do Tel Awiwu w pół godziny

Pierwszy raz w historii powstanie kolej ponadnarodowa, która połączy USA, Meksyk i Kanadę

Aby jednak transakcja w ogóle mogła dojść do skutku, musiało dojść do jej zatwierdzenia przez meksykańskie organy regulacyjne. Kosztowała ona aż 31 miliardów dolarów, ale dzięki temu Canadian Pacific w pełni przejął Kansas City Southern. Jak stwierdził prezes Kanadyjskiej Kolei Pacyficznej, Keith Creel:

To historyczne połączenie doda zdolności do amerykańskiej sieci kolejowej. Utworzy bowiem nowe konkurencyjne opcje transportowych i pomoże we wspieraniu wzrostu gospodarczego w Ameryce Północnej. Dostarczy również ważnych korzyści dla klientów, pracowników i środowiska naturalnego.

Tym samym, jak ogłosiła spółka, będzie to pierwsza kolej ponadnarodowa. To fakt, ponieważ taka umowa nie zdarzyła się dotąd w ciągu 200-letniej historii kolej północnoamerykańskiej. Co więcej, Kanadyjska Kolej Pacyficzna po przejęciu Kansas City Southern zamierza zainwestować 250 mln dolarów w modernizacje torów.

Zobacz również: Kanada przekazała sektorowi naftowemu 18 miliardów dolarów

Kolej ponadnarodowa Canadian Pacific Kansas City połączy całą Amerykę Północną

Aby zachować tradycje, nowa linia kolejowa będzie nosiła pełną nazwę Canadian Pacific Kansas City („CPKC”). W sumie zatrudnia niemal 20 tysięcy osób i generuje łączne przychody w wysokości 8,7 mld dolarów na podstawie zeszłorocznych wyników finansowych. Połączenie dodatkowo wpłynie na wzrost zatrudnienia oraz rozwój infrastruktury kolejowej. Ponadto umożliwi utworzenie nowych korytarzy dla transportów intermodalnych pomiędzy Meksykiem, środkowo-zachodnią częścią USA i Kanadą.

Źródło: Associated Press

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button