Transport
Gorące newsy

Budowa CPK – Koreańczycy zaangażują się kapitałowo w polski projekt

Budowa CPK, jako kluczowego projektu infrastrukturalnego, wymaga zaangażowania nie tylko środków pieniężnych, ale również doświadczenia i wiedzy z zakresu technologii. Koreańczycy, którzy podjęli się partnerstwa strategicznego, mają pomóc w ocenie finansowej i studiach wykonalności. 

Partnerstwo strategiczne pomiędzy Polską a Koreą Południową

Porozumienie zakłada utworzenie spółki joint venture, w której Koreańczycy będą mniejszościowymi udziałowcami. Partnerzy mają wspomóc realizację projektu poprzez swoją wiedzę, wykorzystując doświadczenie uzyskane podczas budowy Incheon International Airport Corporation (IIAC), zaangażują się również kapitałowo. Już pod koniec lutego 2021 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy krajami. Złożono wówczas podpisy pod umową między polskim CPK a koreańskim lotniskiem Incheon.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała powiedział o współpracy:

Z perspektywy czasu oceniam prowadzone wspólnie ze stroną koreańską działania jednoznacznie pozytywnie. Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej. Taki ruch pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem. To też jednoznaczny sygnał, że CPK to inwestycja przemyślana, dobrze zaplanowana i pozytywnie rokująca.

Zobacz także: Kto sprzeda Polakom atom – Korea, USA czy Francja?

Budowa CPK we współpracy z Koreańczykami

Spółka Incheon International Airport Corporation (IIAC) od początku roku świadczy usługi doradcze dla polskiego projektu CPK. Lotnisko koreańskie powstało na początku XXI wieku. Decyzja o jego utworzeniu zapadła w 1988 roku, gdy po Igrzyskach w Seulu stwierdzono, iż inne lotniska są niewystarczająco przepustowne. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów. Pod koniec przyszłego roku obie strony mają wypracować szczegółowe warunki współpracy. Horała zaznaczył, że partnerstwo strategiczne pomiędzy Polską a Koreą Południową pozwoli na efektywną realizację projektu. Budowa CPK wymaga zaangażowania kapitałowego, które zostało zaoferowane przez partnerów strategicznych z Azji.

CPK jest projektem infrastrukturalnym, który powstanie pomiędzy Warszawą, a Łodzią. Będzie integrował transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na obszarze projektu na terenie ok. 3000 hektarów powstanie Port Lotniczy Solidarność obsługujący rocznie ok. 45 mln pasażerów.

Zobacz także: CPK: W Łodzi powstanie tunel Kolei Dużych Prędkości. Umowa podpisana

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button