PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Metro w Moskwie – pierwszy raz od 1935 r. otworzono tak dużo stacji

Moskiewskie metro dynamicznie się rozrasta na kolejne dzielnice stolicy

Na początku grudnia w Moskwie otworzono dziesięć nowych stacji metra na zachodnim pierścieniu linii obwodowej. Nowe stacje znajdują się na 21-kilometrowym odcinku od stacji Mniowniki do stacji Kachowskaja. Metro w Moskwie ma usprawnić komunikację i zmniejszyć ruch samochodowy. 

Metro w Moskwie – nowe linie, nowe technologie

To pierwszy raz od 1935 roku, gdy w Moskwie otwiera się jednocześnie tak dużo stacji. Stacje: Tieriechowo, Kuncewskaja, Dawidkowo, Aminiewskaja, Miczurinskij Prospiekt, Prospiekt Wiernadskogo, Nowatorskaja, Woroncowskaja, Ziuzino i Kachowskaja utworzą zachodnią część dużej linii obwodowej (schemat). Otwarcie nowych stacji ma usprawnić transport w stolicy, szczególnie w jedenastu dzielnicach, zamieszkiwanych przez ponad 1,4 mln ludzi. Tylko w zasięgu dziesięciu nowych stacji mieszka ponad 450 tysięcy osób. Ilość samochodów w centrum miasta ma się zmniejszyć o ok. 17%. Otwarcie kolejnych stacji planuje się na przełom 2022/2023 r. Po zakończeniu wszystkich prac ukazana na schemacie Bolszaja Kolcewaja będzie mieć długość ok. 70 km, a cały obwód będzie liczył 31 stacji.

Schemat 1. Uproszczony schemat dużej linii pierścieniowej moskiewskiego metra.

Zobacz także: Metro – wierzchołek góry lodowej

Rozbudowa metra kosztem innych miast

Metro w Moskwie nieustannie się rozwija. Miesiąc temu wprowadzono nową metodę płatności, która polega na skanowaniu twarzy. Płatność twarzą nie wymaga fizycznych biletów ani użycia smartfona. Po zainstalowaniu aplikacji i przyłożeniu twarzy do skanera system sam pobierze opłatę automatycznie. Aby system był efektywny, zainstalowano 10 000 nowych kamer. Przewiduje się, że z nowej opcji w ciągu najbliższych trzech lat będzie korzystać ok. 10-15% użytkowników. Pomimo że miasto zapewnia, że dane są odpowiednio strzeżone i szyfrowane, nowe rozwiązanie spotkało się ze sporą krytyką.

Moskiewskie metro jest stale dofinansowywane, jednak w innych miastach kwestia komunikacji miejskiej wygląda zgoła inaczej. W Omsku, Krasnojarsku czy Czelabińsku budowa stacji trwa latami, a system połączeń jest mało efektywny.

Metro w Moskwie może wydawać się imponujące pod względem liczby stacji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w mieście mieszka prawie 12 mln osób. Dzieląc 241 stacji przez liczbę mieszkańców, otrzymuje się 1 stację na ok. 50 tysięcy mieszkańców. Podobny wynik można uzyskać, analizując liczbę mieszkańców Warszawy i liczbę stacji warszawskiego metra (34 stacje na 1,795 mln – na jedną przypada więc 52,8 tysięcy osób).

Zobacz także: Wizualizacje pociągów Varsovia: Jak będzie wyglądało nowe metro warszawskie?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button