PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
IntralogistykaPrzemysł 4.0

Innowacyjna autostrada robotyczna przyspiesza czas realizacji zleceń

Autostrada robotyczna optymalizuje procesy logistyczne. Dzięki jej zastosowaniu duński sklep z elektroniką wysyła paczki dużo szybciej, znacznie skracając czas realizacji zamówień. 

Duński gigant e-commerce rośnie w siłę

Proshop jest największym duńskim internetowym sprzedawcą elektroniki, jednak firma posiada również stronę polską. Jak opisuje Katarzyna Pura w serwisie Tabletowo.pl, Proshop wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą, która przyspiesza proces pakowania zamówień. AutoStore, zwana także jako autostrada robotyczna wykorzystuje roboty do kompletowania zamówień. Konstrukcja mieści się na dwóch halach magazynowych, na których pracuje łącznie 112 robotów. Poruszają się one pomiędzy produktami ułożonymi w 104 tysiącach pudełek, które są ułożone w równych rzędach. Do przemieszczania się wykorzystują specjalny podest, przypominający wyglądem szyny. Roboty kompletują zamówienia na 73% produktów znajdujących się w ofercie sklepu. Jednak firma chce jeszcze bardziej zautomatyzować procesy pakowania, zwiększając tym samym efektywność robotów.

Zobacz także: Boom na rynku nieruchomości magazynowych!

Czy autostrada robotyczna wyeliminuje pracowników magazynowych?

Firma planuje rozszerzyć infrastrukturę, wdrażając kolejne rozwiązania z dziedziny robotyki przemysłowej. Duńscy eksperci obliczyli, że wydajność jednego pracownika magazynowego pod względem liczby spakowanych paczek wynosi 50-100 przesyłek na godzinę. Robot pakuje 1100 zamówień na godzinę. Biorąc pod uwagę, że Proshop wysyła dziennie ok. 6 tysięcy przesyłek, wdrożenie nowej technologii może pomóc firmie w ekspansji na inne rynki i umożliwić konkurowanie z liderami branży. Nowa maszyna ma zostać połączona z AutoStore, zwiększając wydajność procesów logistycznych. Jednak pomimo wykorzystania robotów w procesach pakowania przesyłek, firma nie planuje całkowitego wyeliminowania czynnika ludzkiego. Pracownicy zajmują się głównie nadzorowaniem pracy robotów, serwisowaniem urządzeń, obsługą sklepu oraz przyjmowaniem towaru.

Rozwiązanie wdrożone w duńskiej firmie ukazuje kierunek zmian w branży e-commerce. Dzięki zastosowaniu robotów można znacznie przyspieszyć proces kompletowania zamówienia oraz pakowania przesyłek. Jak wynika z dostępnych informacji, jeszcze żadna polska firma nie zdecydowała się na wdrożenie podobnego rozwiązania, jednak należy oczekiwać, że z czasem autostrada robotyczna stanie się coraz popularniejsza w branży e-commerce.

Zobacz także: Panattoni buduje magazyn dla Solarisa i łączy go z fabryką w Bolechowie

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button