KolejowyTransport

Moskwa zacznie testować pierwsze autonomiczne tramwaje!

Przemawiając na wydarzeniu Robots in the City: The Future of Megacities with Autonomous Transport zastępca burmistrza Moskwy ds. transportu Maksim Liksutow, potwierdził, że w najbliższych miesiącach w stolicy testowane będą autonomiczne tramwaje.

Autonomiczne tramwaje zaczną kursować w Moskwie

Liksutow powiedział, że:

Moskwa wspiera nowoczesne, rosyjskie technologie autonomiczne. Wierzymy w ich przyszłość.

Zobacz także: Metro w Moskwie – pierwszy raz od 1935 r. otworzono tak dużo stacji

Dodał również, że pełne zastąpienie autonomicznymi pojazdami moskiewskich ulic może zająć nawet 10-15 lat. Stwierdził również, że nowoczesny system tramwajowy może okazać się znacznie bezpieczniejszy od pojazdów sterowanych przez ludzi. Zaznaczył, że podczas testów konstruktorzy będą zwracać szczególną uwagę na system sterowania.

Jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy wprowadzają najnowsze technologie i usługi w transporcie, w tym Face Pay, wirtualną kartę Smart Troika, aplikację miejską opartą na zasadach MaaS oraz przejście na autobusy elektryczne. (…) Wierzymy, że transport miejski może stać się siłą napędową technologii autonomicznych pojazdów. A tramwaj bez maszynisty to realistyczna przyszłość.

Technologie autonomiczne w stolicy Rosji

Technologie autonomiczne są wdrażane również na Moskiewskim Centralnym Kole (MCC). Dzięki technologiom zautomatyzowanego sterowania Koleje Moskiewskie chcą skrócić czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi stacjami. Aktualnie w godzinach szczytu kurs pociągów wynosi 80-90 sekund.

Moskwa współpracuje z Yandex, przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w dostarczaniu usług związanych z Internetem i oprogramowaniem. Autonomiczny tramwaj ma być najpierw poddawany testom w nocy. Jeśli pozytywnie przejdzie pierwsze testy, zostanie dopuszczony do próbnych jazd z udziałem pasażerów. W Moskwie ok. 80% linii tramwajowych jest oddzielonych od innych użytkowników dróg, więc technologia autonomicznego sterowania może zostać znacznie szybciej wdrożona niż w innych miastach. Inne projekty rozwoju autonomicznych tramwajów w Europie obejmują pilotaż Siemensa w Poczdamie w Niemczech oraz wprowadzenie inteligentnego czujnika we Florencji we Włoszech.

Zobacz także: Pierwszy autonomiczny autobus elektryczny Volvo

Burmistrz Moskwy Sergey Sobianin aktywnie wspiera projekty autonomicznych taksówek. Moskiewska Duma Miejska wyraziła zgodę na testowanie takich pojazdów w godzinach nocnych. Już w tym roku na niektórych trasach zostaną uruchomione taksówki bez kierowcy Yandex.

Po chińskich drogach będą jeździć autonomiczne taksówki bez kierowców

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button