Transcash faktoring
DrogowyPrzemysł 4.0Transport

Girteka wykorzysta systemy AI w swoim transporcie drogowym

Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w dziedzinie transportu

Litewski przewoźnik Girteka rozwija narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję – AI Operator i AI Planner w transporcie drogowym. Zastosowanie tych rozwiązań przez menedżerów transportu w procesie planowania łańcuchów dostaw i koordynacji przesyłek już teraz wpływa na zwiększenie efektywności zarządzania flotą, skrócenie czasu transportu oraz redukcję emisji CO2.

Girteka korzysta z AI w transporcie drogowym

Girteka wdrożyła innowacyjne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwiają optymalizację i planowanie dostaw na międzynarodowych trasach. Girteka, dzięki wykorzystaniu systemów AI w transporcie drogowym, opracowuje optymalne trasy dostawy, bazując na danych z ponad kilku tysięcy ciężarówek, które codziennie realizują przewozy na obszarze Europy i Azji. Dane te pochodzą zarówno z systemów informatycznych, jak i z rzeczywistych parametrów pracy floty.

Cel wdrożenia każdego rozwiązania AI jest jasny – uproszczenie, redukcja błędów, przyspieszenie wyników, zwiększenie efektywności samego procesu i uczenie się na jego podstawie. Wskazówką jest to, czy proces, który normalnie kontrolują ludzie, można zdefiniować jako algorytm z możliwością samodzielnego rozwoju na podstawie zebranych danych. W Girtece, przy wsparciu firm zewnętrznych, takich jak Nexogen, możemy budować te procesy i je symulować – mówi Dainius Augutis, Kierownik Działu Wsparcia Funkcji Transportowych w Girtece.

System AI Operator, używany przez menedżerów transportu Girteki, umożliwia precyzyjne i optymalne planowanie trasy dostawy ładunków. Dzięki uwzględnieniu różnych czynników, takich jak szacowany czas przyjazdu, dystans i emisja spalin, a także spełnieniu wymogów prawnych związanych z pakietem mobilności oraz przepisów krajowych, system zawsze proponuje najbardziej optymalne rozwiązanie.

W przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak korki drogowe, system automatycznie aktualizuje trasę i przekazuje kierowcom niezbędne informacje o miejscach postoju, odpoczynku i tankowania, za pośrednictwem platformy Transics. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko błędów przy wyborze trasy, a kierowcy mają pełny dostęp do informacji potrzebnych do bezpiecznego dostarczenia ładunków.

Przy realizacji ponad 776 000 dostaw pełnopojazdowych rocznie, ręczne planowanie czasami jest niemożliwe. Dzięki AI Operator nie tylko planujemy transport, ale także optymalizujemy go pod względem szacowanego czasu przyjazdu, trasy, długości czy emisji. To ogromna zaleta pod względem szybkiego i bezbłędnego planowania oraz czasu reakcji klienta. Co można dodać, to fakt, że nasi kierowcy zyskują teraz łatwiejszy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji, aby dostarczyć ładunek – podkreśla Dainius Augutis.

Czytaj też: Air India wykorzysta ChatGPT do komunikacji z pasażerami

Systemy AI pomagają w prowadzeniu firmy

AI Operator pozwala na skrócenie czasu transportu i zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów. System uwzględnia również indywidualne wymagania klienta, takie jak termin dostawy, odległość i emisja spalin. Analizy przeprowadzone przez Girtekę na podstawie danych ze wszystkich samochodów w ich flocie wykazały, że korzystanie z trasy zaproponowanej przez AI Operator skraca czas transportu o około 10%, a także zmniejsza zużycie paliwa oraz redukuje emisję CO2 o około 7%.

AI Planner to drugie rozwiązanie wykorzystywane przez Girtekę, które umożliwia zaplanowanie całej usługi transportowej z uwzględnieniem dostępności odpowiednich kierowców, ciężarówek i naczep. System bierze również pod uwagę wymagania pakietu mobilności oraz lokalne przepisy dotyczące kabotażu i czasu pracy kierowców.

To narzędzie umożliwia nam globalne zarządzanie flotą, w oparciu o ocenę sytuacji w całej Europie, a nie tylko w konkretnych regionach, co jest bardzo skomplikowane do zrobienia przez człowieka i wymaga dużo czasu. System oblicza najwcześniejszy czas, w którym możemy dostarczyć ładunek danym samochodem, co wcześniej robiliśmy ręcznie. Wszystkie zasady i dane, które zgromadziliśmy przez lata zarządzania flotą, teraz znajdują się w „mózgu” narzędzia. Nie ma potrzeby siedzenia. myślenia, planowania, sprawdzania, weryfikowania i ponownego sprawdzania ręcznie – mamy szybkie i niezawodne wsparcie ze strony narzędzia – wyjaśnia Audrius Navickas, Project Manager w Girtece.

Obecnie firma korzysta z AI Plannera do planowania prostych i rutynowych dostaw. Girteka przekonuje, że wykorzystanie tego systemu AI w transporcie pozwala jej na redukcję pustych przebiegów, co z kolei zmniejsza emisje i czas oczekiwania ciężarówek na realizację kolejnych dostaw. Dzięki dostosowaniu ustawień do aktualnej sytuacji na rynku usług frachtowych w Europie, AI Planner zapewnia szybkość i dokładność planowania. Obecnie blisko 50% transportów w Girtece jest planowanych przy użyciu AI Planner, co przekłada się na większą efektywność procesów logistycznych.

Wraz z wdrożeniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak AI Operator i AI Planner, możemy zwiększyć jakość świadczonych usług, zmniejszyć emisję i skupić się na bardziej zaawansowanych i indywidualnych potrzebach naszych klientów. Jednak kluczową rolę odgrywa połączenie wszystkich tych narzędzi i przesyłanie danych, aby planować działania w sposób właściwy i minimalizować możliwe błędy i pomyłki – mówi Audrius Navickas.

Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w dziedzinie transportu i planowania procesów, co otwiera drogę do dalszych etapów ich wykorzystania. Przykładami takich etapów są optymalizacja planowanych przesyłek, dalsza redukcja kosztów oraz emisji, a także poprawa warunków pracy kierowców.

Czytaj też: PIE: Wartość inwestycji w sztuczną inteligencję spadła w 2022 r.

Girteka wykorzystuje sztuczną inteligencję do planowania tras

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button