Transcash faktoring
Transport

CPK: 5 międzynarodowych biur architektonicznych chce zaprojektować terminal i dworzec

Terminal pasażerski ma zostać zaprojektowany przez jedno z pięciu biur architektonicznych. Firmy, które zgłosiły się do projektu, zyskały doświadczenie przy inwestycjach m.in. w Pekinie, Dubaju i Singapurze. 

Przetarg CPK – zostanie wyłoniony projektant generalny

Obecnie trwa drugi etap postępowania przetargowego CPK na projektanta generalnego. Udział w nim bierze pięciu oferentów. Master architekt będzie odpowiedzialny za projekt terminala pasażerskiego oraz dworca kolejowego z uwzględnieniem węzła przesiadkowego transportu publicznego.

Według informacji przekazanych przez spółkę CPK zainteresowanymi podmiotami są biura architektoniczne z Wielkiej Brytanii: Foster Partners i Zaha Hadid, USA: Kohn Pedersen Fox, Hiszpanii: pracownia Vidal Asociados Estudio de Arquitectura i  amerykańsko-libańskie konsorcjum: Dar Al-Handasah i Perkins and Will.

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk powiedział dla PAP, że w przetargu udział biorą:

renomowane, międzynarodowe biura projektowe z doświadczeniem przy dużych inwestycjach lotniskowych w różnych częściach świata.

Zobacz także: CPK, czyli o co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

Kolejny etap przetargu

Uczestnicy przetargu mają spore doświadczenie, gdyż realizowali inwestycje m.in. w Pekinie (Daxing), Singapurze (Changi), w Stambule i Dubaju, na londyńskim Heathrow i JFK w Nowym Jorku.

Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego, który uwzględnia przeprowadzanie warsztatów (do tej pory odbyły się cztery warsztaty). Zamówienie obejmuje usługę zaprojektowania głównego terminala, a w ramach kolejnych etapów również terminali satelitarnych. Ponadto projekt obejmie dworzec i węzeł przesiadkowy. Do master architekta dołączą kolejni realizatorzy prac projektowych wyłonieni w kolejnych postępowaniach przetargowych.

Zobacz także: Droga Czerwona w Gdyni ma wpłynąć na zwielokrotnienie ładunków cargo obsługiwanych przez CPK

Jak podaje Majszyk, duże znaczenie na wynik postępowania przetargowego ma elastyczność, w tym dostosowanie prac do aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej wynikającej m.in. z pandemii COVID-19 i wojny za wschodnią granicą. Firma wyłoniona w przetargu podejmie współpracę z master plannerem CPK, czyli firmą Arup oraz z koreańskim doradcą strategicznym (Więcej: Budowa CPK – Koreańczycy zaangażują się kapitałowo w polski projekt).

W grudniu ogłoszono preferowaną lokalizację. Trwają prace administracyjne (Więcej: Gdzie powstanie CPK? Zlikwidowanych zostanie 9 miejscowości!).

Prognozy IATA dla CPK: 850 mln pasażerów do 2060 roku

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button