Info z rynkuLotniczyTransport

Wizz Air otrzyma ponad setkę nowych Airbusów od swojego inwestora

Amerykański fundusz private equity* Indigo Partners, który ma udziały w wielu tanich liniach lotniczych, złożył zamówienia na 255 samolotów Airbus A321neo. Umowę podpisano podczas Dubai Airshow, po wspólnych negocjacjach. Spółka jest właścicielem amerykanskich linii Frontier Airlines i chillijskich JetSMART, a także posiada udziały w liniach Volaris i węgierskim Wizz Air.

Wizz Air dostanie nowe samoloty od Indigo Partners

Jak informuje Reuters, aż 255 trafi do spółek lotniczych, kontrolowanych przez fundusz private equity* Indigo Partners. Zamówienie obejmuje 102 samoloty dla europejskiego Wizz Air, z czego węgierski przewoźnik otrzyma 75 modeli A321neo i 27 A321XLR. Następnie 91 samolotów A321neo trafi do amerykańskiego Frontier Airlines. Dodatkowo 39 A321neo zostanie przekazanych do Volaris i 23 do JetSMART (21 A321neo i dwa A321XLR).

Zobacz również: Na pokładach Wizz Air będzie Internet? Przewoźnik prowadzi testy

Bill Franke, partner zarządzający Indigo Partners wskazał, że inwestycja:

[…] Potwierdza chęć realizacji zobowiązania naszych linii lotniczych do stałego wzrostu przez całą następną dekadę. Airbus A321neo i A321XLR cechują się najwyższą w branży wydajnością, niskimi kosztami lotu na pasażera i znacznie zmniejszonym śladem węglowym, kiedy porównamy je do modeli poprzednich generacji.

Dzięki tym samolotom, Wizz Air, Frontier, Volaris i JetSMART będą nadal oferować niskie ceny, stymulować obsługiwane rynki i poprawiać profil zrównoważonego rozwoju.

Finansista wykorzystał siłę czterech linii, w których jego firma ma udziały, aby uzyskać jak najlepszą ofertę od Airbusa. Podobnie zrobił w 2017 roku, kiedy wynegocjował bardzo atrakcyjną cenę za 430 samolotów dla wcześniej wspomnianych przewoźników.

27 największych A321XLR, które trafią do Wizz Air, będą stacjonować w Wielkiej Brytanii i Abu Dhabi. Jak wskazał dyrektor naczelny Airbusa Guillaume Faury, przyczyni się ona do uzyskania celów strategicznych spółki. Wszystko dlatego, że dzięki inwestycji Airbus będzie mógł stanąć na nogi po ciężkim okresie pandemicznym.

Zobacz również: Wizz Air zawiesił 26 tras z Polski! Powrócą dopiero przed świętami

Czym jest fundusz private equity?

Private equity jest alternatywną formą inwestycji i składa się z kapitału, który nie jest notowany na giełdzie. Składa się on z funduszy i inwestorów, którzy bezpośrednio inwestują w spółki prywatne lub angażują się w wykupy spółek publicznych. To z kolei prowadzi do wycofania z obrotu giełdowego akcji publicznych.

Inwestorzy instytucjonalni i indywidualni zapewniają kapitał dla prywatnych funduszy kapitałowych. To można wykorzystać do finansowania nowych technologii, dokonywania przejęć, rozszerzania kapitału obrotowego oraz wzmacniania i utrwalania bilansu. Indigo Partners posiada obecnie około 8,5% udziałów w liniach lotniczych Wizz Air.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button