Info z rynkuTransport

Na pokładach Wizz Air będzie Internet? Przewoźnik prowadzi testy

Tania linia lotnicza Wizz Air poinformowała, że na pokładach samolotów będą umieszczone routery WiFi. Węgierski przewoźnik przekazał, że zakończył pierwsze testy technologii. Zatem kwestia umieszczenia nadajników na pokładach jest już kwestią czasu.

Wizz Air rozpoczął współpracę z firmą AS-IP Tech (ASIP), która specjalizuje się w łączności. Firma planuje bowiem, aby wszyscy pasażerowie mieli możliwość wysyłania krótkich wiadomości i dokonywania płatności zbliżeniowych na pokładach samolotów.

WizzzAir, LOT i inne linie lotnicze omijają Białoruś. Ale nie Ryanair

Pierwsze udane testy odbyły się już a marcu. Zestaw składał się dwóch anten, którego dostosowano do korzystania z sieci. Jak przekazał prezes AS-IP Ron Chapman:

Kluczowym elementem instalacji jest innowacyjny system anten okiennych. Potrzebowaliśmy certyfikowanego systemu, który byłby łatwy do zainstalowania przy użyciu minimalnej ilości komponentów. Instalacja została wykonana przez Storm Aviation Limited we współpracy z Wizz Air UK Technical Services.

W tym celu firma skorzystała z usługi satelitarnej NEXT firmy Iridium, która zapewnia łączność do urządzenia fflya, czyli dostosowanego zestawu Bluetooth. Pozwoliło to na sprawdzenie wydajności sieci i poziomu zakłóceń elektromagnetycznych. Po trzech miesiącach wszystkie testy zakończyły się sukcesem.

Co ciekawe, usługa nie wymaga modernizacji maszyn, ponieważ wszystko jest instalowane na pokładzie. System pozwala na generowanie dodatkowych przychodów, np. poprzez sprzedaż drinków, kanapek, czy alkoholu. WIFi Lite będzie udostępniona na początku na wybranych lotach, jednakże planem firmy jest umieszczenie nadajników we wszystkich swoich samolotach.

Źródło: Industry Update

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button