DrogowyE-commerceTransport

Walmart zaczął korzystać z ciężarówek, które jeżdżą bez kierowców

Walmart, czyli jedna z największych sieci sklepów w USA, rozpoczęła współpracę ze spółką Gatik. Firma ta jest odpowiedzialna za produkcję autonomicznych ciężarówek, czyli takich, które nie potrzebują kierowcy. Samochody dostarczają produkty z centrum dystrybucyjnego do tak zwanych „dark stores”. Oznacza to, że sklepy te nie są dostępne dla zwykłych klientów, tylko dla dostawców.

Walmart inwestuje w ciężarówki autonomiczne. Oznacza to, że ich samochody pojadą bez kierowców

Jak informuje CNBC dwie autonomiczne ciężarówki przygotowane przez firmę Gatik z Doliny Krzemowej, codziennie rozwożą towary z centrum dystrybucji Walmart. Tym samym za każdym razem powodują niezwykłe zdumienie kierowców, którzy z zaciekawieniem przyglądają się poruszającymi się samochodami. Wszystko dlatego, że pojazdy te nie potrzebują kierowcy.

Co warto wspomnieć, początkowo w czasie testów, w pojazdach zasiadały osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Jednakże obecnie pracownicy zostali oddelegowani do innych obowiązków, np. do pakowania przesyłek, lub odbierania zamówień. A to oznacza większe możliwości przeładunkowe oraz znaczne oszczędności logistyczne.

Zobacz również: Autonomiczne wagony towarowe mogą zastąpić lokomotywy na torach

Działalność samochodów autonomicznych Gatik odbywa się na 7-milowej pętli, każdego dnia po 12 godzin. Do ciężarówek ładowane są zamówienia na artykuły spożywcze, które składane są zdalnie przez klientów w centrum realizacji Walmart. Następnie zamówienia te przewożone są do pobliskiego sklepu detalicznego w Bentonville w stanie Arkansas.

Celem nadrzędnym inwestycji było zwiększenie szybkości i stabilizacji realizacji zamówień e-commerce. Nie miałaby ona jednak racji bytu, gdyby nie zgoda komisji ds. autostrad w stanie Arkansas w 2020 roku. Szybko się jednak okazało, że wszystkie procedury i oczekiwanie na wymaganą akceptację się opłaciło. Przedstawiciele Walmart są bowiem bardzo zadowoleni ze współpracy i już rozpoczynają rozmowy o podobnych inwestycjach.

Jak potwierdził wiceprezes Walmart Tom Ward:

Jesteśmy zachwyceni współpracą z firmą Gatik w celu osiągnięcia tego pierwszego w branży kamienia milowego w zakresie transportu bez kierowcy. Dzięki współpracy z firmą Gatik odkryliśmy, że autonomiczne ciężarówki skrzyniowe stanowią wydajne, bezpieczne i zrównoważone rozwiązanie do transportu towarów na powtarzalnych trasach pomiędzy naszymi sklepami.

Zobacz również: Pojazdy autonomiczne wjeżdżają na polskie drogi

Ciężarówki autonomiczne zastąpią kierowców? To kwestia czasu, a nie wyboru

Współpraca ze spółką Gatik koncentruje się na tak zwanej środkowej mili, czyli transporcie towarów w ramach łańcucha dostaw. Najczęściej dotyczy on dostaw z magazynów do centrów realizacji lub magazynów. Co ciekawe, jak wynika z danych Walmartu, samochody autonomiczne pozwoliły na obniżenie kosztów logistycznych aż o 30% w przypadku sklepów spożywczych. A to już samo w sobie jest wartością dodatnią takiej inwestycji.

Niemniej jednak tak jak wspomniałem wcześniej, dzięki wykorzystaniu samochodów autonomicznych możliwe jest również oddelegowanie pracowników do innych obowiązków. Tym samym minimalizowane jest ryzyko zwolnień, zatem obalony jest koronny argument przeciwników takiego rozwiązania.

Sama idea autonomicznych ciężarówek nie jest jednak nowa, jednakże przez wzgląd na ostatnie wakaty na stanowiskach kierowców, jej zastosowanie znajduje coraz większą liczbę zwolenników. Wystarczy wspomnieć, iż w samej Wielkiej Brytanii brakuje ponad 100 tysięcy kierowców, zatem można się spodziewać wzrostu popularności tej technologii wśród wielu firm logistycznych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button