Intralogistyka

Wózki do kompletacji pionowej w obsłudze e-commerce

Wraz z dynamicznym rozwojem sprzedaży online, menadżerowie magazynów obsługujących sklepy stacjonarne i e-commerce szukają sposobów optymalizacji procesów kompletacji. W przypadku sieci VVS Eksperten sprawdziły się wózki do kompletacji pionowej.

VVS Eksperten to duńska sieć hurtowni oferująca szerokie spektrum artykułów hydraulicznych i sanitarnych, akcesoriów ogrodowych oraz instalacji grzewczych, oświetleniowych, wentylacyjnych itp. Prowadzi sprzedaż za pośrednictwem 31 sklepów stacjonarnych na terenie całego kraju. Systematycznie powstają nowe placówki, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się jednak także sprzedaż online. W ramach przygotowania do internetowej ekspansji firma wdrożyła system zarządzania towarami wchodzący w skład oprogramowania ERP marki Navision. Reorganizacji poddano także pracę centralnego magazynu. Wiązało się to z dążeniem do optymalizacji procesów kompletacji celem przygotowanie się do nowych wyzwań.

Charakterystyka obiektu

W centralnym magazynie VVS Eksperten w Hedensted składowanych jest około 25 tys. zróżnicowanych produktów. Największą ich część stanowi szeroki asortyment stosunkowo niewielkich elementów: rur, złączek, przełączników, narzędzi, przewodów itp. Przechowuje się je bądź to w kontenerach KLT, bądź też w kartonowych opakowaniach. W związku z uruchomieniem sprzedaży internetowej spodziewano się zwiększenia intensywności pracy w obiekcie.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Wzrost liczby zamówień wprost przekłada się na natężenie ruchu w magazynie. Musieliśmy przygotować się więc nie tylko na więcej pracy, ale także na sprawną i bezpieczną obsługę dużej liczby zleceń. Wpłynęło to na decyzję o reorganizacji pracy magazynu centralnego – mówi Dennis Øhlenschlæger, szef obiektu.

Do obsługi obiektu poszukiwano rozwiązań pozwalających uzyskać maksymalną wydajność kompletacji i zapewniających dobre funkcjonowania obiektu w nowych warunkach. Ze względu na funkcjonowanie sklepu online znacząco rośnie liczba zamówień.

Zastosowane rozwiązanie – wózki do kompletacji pionowej

W proces decyzyjny odnośnie tras, infrastruktury i pojazdów transportu wewnętrznego włączono doradców intralogistycznych firmy STILL. Zaproponowali oni pilotażowe wdrożenie nowego rozwiązania kompletacyjnego.

Szczegółowej analizie poddano procesy logistyczne firmy, przyszłe potrzeby oraz to, jakie wózki do kompletacji sprawdzały się najlepiej w specyficznych warunkach funkcjonowania oddziałów VVS. Do profilu obiektu i wykonywanych w nim zadań pasowały – wówczas jeszcze prototypowe – wózki do kompletacji serii OXV. Wyposażone w kierownicę STILL Easy Drive pozwalają oszczędzać cenne sekundy na każdym manewrze. Z kolei dzięki funkcji jazdy przekątnej, czyli jednoczesnemu przemieszczaniu się wózka w poziomie i unoszeniu kabiny – pobieranie ładunku z każdej kondygnacji trwa tyle samo czasu – relacjonuje Rafał Pańczyk, Advanced Applications Manager STILL Polska.

By wykorzystać ten potencjał, kontenery KLT z towarami zdecydowano się rozmieścić na sięgających 2,8 metra regałach i zoptymalizować pod tym kątem trasy przejazdu. Po półrocznym pilotażu rozwiązania zdecydowano się na pozyskanie na podstawie umowy full service 7 wózków do kompletacji pionowej serii OXV 08.

Przepustowość magazynu zwiększona do 400 zamówień dziennie

Wózki do kompletacji pionowej z komplementarnymi regałami pozwoliły zwiększyć przepustowość magazynu do około 400 zamówień dziennie. O wysokiej wydajności pracy stanowi możliwość jazdy przekątnej, jednoręcznej obsługi kierownicy (co umożliwia jednoczesne skanowanie towarów) oraz prędkość jazdy do 10 km/h z systemem automatycznego zwalniania na zakrętach dla zachowania stabilności.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button