Info z rynkuIntralogistykaTransport

Uzbekistan może okazać się nadzieją dla polskiego eksportu. Dlaczego?

Z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego najbardziej perspektywicznym rynkiem dla polskiego eksportu jest Uzbekistan. Według ekspertów kraj ten był w latach 2015-2019 czwartym najatrakcyjniejszym rynkiem poza Unią Europejską. Dlatego coraz więcej firm zaczyna patrzeć w kierunku Taszkientu.

Co ciekawe, Uzbekistan jawi się jako interesujący przez reformy społeczno-gospodarcze, które wprowadzono w ostatnich latach. Na przykład w 2018 polski eksport zaliczył wzrost o 138,4% w porównaniu z rokiem 2017, czyniąc go jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków zbytu dla całej gospodarki. Co ciekawe, jest to wynik liberalizacji handlu i reform w sferze gospodarczej, które wprowadził nowy prezydent Szawkat Mirzijojew.

CARGOUNIT odbiera komplet zamówionych Vectronów

Dzięki licznym ulgom oraz ułatwieniom ekonomicznym w kraju rozpoczęły się liczne inwestycje i międzynarodowe konsultacje biznesowe. Całkowita zmiana polityczna świadczy o całkowitym kresie dotychczasowego izolacjonizmu, a także wpływa na stabilizację polityczną.

Raben

Choć Uzbekistan należał do tej pory do sfery wpływów rosyjskich, to w związku z kapitalizacją przemysłu, kraj wzmocnił relacje biznesowe. I co prawda, kraj nadal ma silne wpływy gospodarcze z Pekinem oraz Rosją, to nie blokuje sobie tym samym interesów z Unią Europejską.

 

Uzbekistan handluje z krajami UE. Dzięki liberalizacji może być lokalną potęgą gospodarczą?

Liberalizacja przyczyniła się do dynamicznego wzrostu gospodarczego. Ma na to wpływ między innymi okrojona biurokracja i niższe podatki. Wśród danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego możemy również zauważyć, że import Uzbekistanu z UE coraz bardziej wzrasta. Na przykład w 2020 mimo pandemii COVID-19, import Uzbekistanu „przewyższył ponad 11-krotnie jego eksport do państw unijnych

Jak jednak zaznacza PIE:

[…] Sytuację może zmienić nieco dołączenie Uzbekistanu w kwietniu 2021 r. do unijnego systemu preferencji handlowych GSP+, co zwiększy ponad dwukrotnie (do ponad 6 tys.) liczbę towarów objętych bezcłowym importem z Uzbekistanu do państw członkowskich.

Według rankingu Polska zajmuje ósmą pozycję ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprzedzają m.in. Niemcy, Litwa i Czechy. W rankingu ogólnoświatowym uzyskaliśmy 20. miejsce. Tymczasem według Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy eksportują do Uzbekistanu głównie:

[…] Maszyny i urządzenia (60,9 proc. całego eksportu z Polski do tego kraju w 2019 r.), wyroby chemiczne (21,4 proc.) oraz artykuły rolno-spożywcze (8,6 proc.).

Jak zaznaczają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, są to główne produkty polskiego eksportu, które trafiają do Uzbekistanu.

PESA dostarczy trzy lokomotywy dla PCC Intermodal

Co więcej, poprawia się także infrastruktura transportowa w Uzbekistanie, zatem można zdecydowanie szybciej i bezpieczniej dowozić towary. Wskazuje na to m.in. rozbudowana sieć kolejowa oraz nowe lotnisko w stolicy państwa — Taszkiencie. Dotychczasowe lotniska również zmodernizowano i nadano im status międzynarodowych. Dotyczy to lotnisk m.in. w Nukus, Samarkandzie oraz Namangan.

Wszystko to sprawia, że Uzbekistan obecnie pretenduje do lokalnej dominacji, a jego aspirujące cele należy wykorzystać w rozwoju rodzimego kapitału.  Z tego powodu Polska, inwestując w eksport do tego kraju, może zarówno zwiększyć swoje wpływy, jak i umocnić swoją pozycję, która zwiększy gratyfikację w nadchodzących latach.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button