Info z rynkuKolejowyTransport

Fińskie koleje państwowe zainwestują 40 mln EUR w nowe wagony sypialne

Finlandzka państwowa spółka kolejowa VR ogłosiła przetarg na łączną dostawę 17 wagonów. Zakup obejmie osiem nowych wagonów sypialnych i dziewięć pociągów do przewozu samochodów. Szacunkowa kwota inwestycji to 35-40 mln euro.

Fińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe VR używa obecnie w swoich połączeniach nocnych zarówno starszych niebieskich wagonów sypialnych, jak i nowszych biało-zielonych wagonów piętrowych. Starsze wagony wykorzystuje się głównie w godzinach szczytu i w sezonie wakacyjnym.

Jak zaznacza fiński portal Helsinki Times, pociągi nocne kursują obecnie z Helsinek i Turku do Kemi, Kolari i Rovaniemi w fińskiej Laponii. Tymczasem przetarg sprawi, że spółka zmodernizuje obecny tabor i wymieni starsze modele pojazdów. Zwycięzca przetargu zostanie ogłoszony latem przyszłego roku.

Firma Midnight trains planuje nocne pociągi z pokojami hotelowymi

Topi Simola, który piastuje urząd szefa ruchu pasażerskiego w Kolejach Fińskich VR, przekazał, że:

Turystyka krajowa wzrasta, a Laponia ze swoimi różnorodnymi miejscami jest szczególnie atrakcyjna dla ludzi. W ostatnich latach znacznie zwiększyliśmy liczbę połączeń w kierunku północnym. Z kolei nowy tabor umożliwi nam dalszy rozwój oferty usług. Pozyskanie nowoczesnego wyposażenia pociągów nocnych naturalnie zwiększy również komfort podróżowania.

Finlandia inwestuje w pociągi nocne VR. To ekologiczny i pragmatyczny wybór dla pasażerów

Simola poinformował również, że pasażerowie coraz częściej chcą zabierać w swoją podróż auta. Dlatego inwestycja ma na celu także dotarcie do takiej grupy docelowej, a pociągi do przewozu samochód się do tego idealnie nadają. W rozmowie z mediami stwierdził także, że spółka rozwija podróże pociągami nocnymi. Wszystko dlatego, że są one „realną alternatywą dla podróży długodystansowych”.

Spółka chce także zwiększyć udział tego typu podróży na wszystkich trasach do 10%. Cel ten ma zostać zrealizowany do 2030 roku. VR posiada obecnie 80 wagonów sypialnych, które w większości wyprodukowano w latach 90. Tymczasem specjalistycznych wagonów do przewodu samochodów posiada jedynie 33.

Czeska spółka RegioJet uruchamia nocny pociąg z Warszawy do Berlina i Holandii

Spółka VR rozpoczęła niedawno negocjacje z fińskim Ministerstwem Transportu i Komunikacji. Rozmowy dotyczą przedłużenia umowy dotyczącej świadczenia nocnych usług kolejowych. Jak zaznaczył Helsinki Times, zamówienie na tabor kolejowy jest częścią długoterminowego przedłużenia umowy o zakupie usług transportowych między stronami. Z tego powodu aż do czasu zakończenia negocjacji, zamówienie nie zostanie potwierdzone.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button