PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMagazyny

Niskoemisyjne magazyny stają się coraz popularniejsze

Niskoemisyjne budynki z zielonymi dachami, czerpiące energię wyłącznie z zasobów naturalnych, efektywnie wykorzystujące deszczówkę, otoczone płytami chodnikowymi pochłaniającymi CO2 – to nie jest obraz futurystycznego osiedla mieszkaniowego, a rzeczywistość, jaką powoli obserwujemy na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania stają się standardem, o który zabiegają najemcy oraz właściciele obiektów produkcyjnych i magazynowych. O jakich rozwiązaniach najczęściej jest mowa, gdy chodzi nam o niskoemisyjne magazyny?

Rynek magazynowy w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły na koniec grudnia ubiegłego roku 20,7 miliona m kw. Cieszy nie tylko rozwój branży, ale przede wszystkim fakt, że powstające budynki coraz częściej wpisują się w trend zrównoważonego budownictwa, kładącego szczególny nacisk na ochronę zasobów naturalnych. Według badań Cushman & Wakefield ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach. Są to zarówno rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną samego budynku, jak i takie, które wpisują go w otaczający ekosystem.

Niskoemisyjne magazyny. Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynku?

Energooszczędny trend, który od kilku lat błyskawicznie rozwija się w budownictwie mieszkaniowym, dotarł także do branży magazynowej i przemysłowej. I choć warunki techniczne oraz parametry izolacyjności dla obiektów magazynowych i przemysłowych są inne niż dla budynków mieszkalnych, to kolejność stosowania się do wytycznych podobna.

Po pierwsze trzeba ograniczyć zużycie energii poprzez zapobieganie jej marnotrawieniu. Służą temu odpowiednie materiały do wznoszenia i izolacji przegród zewnętrznych, ale także odpowiednia stolarka okienna oraz drzwiowa. W przypadku magazynów odgrywa ona niezwykle ważną rolę. Następnie należy zadbać o ty, by w jak największym stopniu wykorzystać odnawialne źródła energii w codziennej eksploatacji budynku. Ważne jes też by próbować wykorzystać energię, która powstaje w budynku. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach hal, stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, maszyn produkcyjnych, wykorzystanie gruntowych wymienników ciepła, pomp ciepła, czy wreszcie ekonomiczna instalacja oświetleniowa z właściwym sterowaniem – wymienia Małgorzata Sieradzka, inżynier budowy w firmie Commercecon, specjalizującej się w generalnym wykonawstwie obiektów przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych.

Wzorcowym przykładem takiej realizacji w branży magazynowej jest centrum dystrybucyjne w holenderskim Tilburgu, które otrzymało najwyższą ocenę BREEAM w historii. Budynek „New Logic III” zgodnie z uwzględnionymi w procedurach certyfikacyjnych kryteriami, uzyskał 98,48 proc. punktów w kategorii energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Niskoemisyjne magazyny wpisane w otaczający ekosystem

O ile wymagania techniczne dotyczące efektywności energetycznej budynków są narzucone przez prawo budowlane, to w kwestii proekologicznych rozwiązań inwestorzy obiektów magazynowych i przemysłowych mają dowolność wyboru. A możliwych rozwiązań jest naprawdę wiele.

Zgadza się. Jednym z trendów jest odpowiednie zagospodarowanie terenu, na którym znajduje się budynek oraz wykorzystanie walorów lokalizacji. Można odzyskiwać deszczówkę i zbierać ją w zbiorniku retencyjnym do ponownego wykorzystania w toaletach oraz przy podlewaniu trawników. Zewnętrzne oświetlenie można zasilać z energii wiatrowej i słonecznej czy wykorzystywać płyty chodnikowe pochłaniające CO2. Jeśli przestrzeń pozwala, warto sadzić drzewa. Będą one dawać osłonę przed wiatrem, pomogą ograniczyć parowanie i zwiększą retencję wodną. Można tworzyć zielone dachy albo zakładać łąki kwietne, lokując na nich budki oraz ule, które staną się siedliskiem ptaków i owadów – wymienia Małgorzata Sieradzka.

Wszystkie te działania sprawiają, że w Polsce zielone, niskoemisyjne magazyny są coraz popularniejsze. Zielone nie tylko z nazwy. Potwierdzeniem, że budynek jest eko i został zaprojektowany oraz wykonany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju są certyfikaty DGNB, LEED czy BREEAM, w którym certyfikowanych jest 76% z nich. Z danych firmy Cushman & Wakefield przedstawionych we wrześniu ubiegłego roku wynika, że ich liczba w Polsce wyniosła 139. Stanowiło to 16% wszystkich budynków magazynowych w naszym kraju.

InPost wprowadzi się do ośmiu magazynów Panattoni

Cieszymy się, że jako generalny wykonawca budujący niskoemisyjne magazyny, że mamy swój udział w zielonej transformacji. W naszym portfolio znajduje się już kilka hal mogących pochwalić się certyfikatem BREEAM, zarówno w branży magazynowej, jak i przemysłowej. To choćby obiekt 7R City Flex Łódź I oraz 7R Park Łódź West I w Konstantynowie Łódzkim. Oba zrealizowane dla dewelopera 7R. Ale także hala produkcyjno-magazynowa dla Fabryki Kart Trefl-Kraków, którą wybudowaliśmy w Podłężu koło Niepołomic. Została ona zaprojektowana i wykonana w technologii pozwalającej na minimalne zużycie energii. Pochodzi ona częściowo z zamontowanych na ścianach fabryki paneli fotowoltaicznych. Zaprojektowaliśmy ponadto rozwiązania, które efektywnie wykorzystują niemal całą wodę deszczową, a zainstalowany system instalacji grzewczo-wentylacyjnej w 100% odzyskuje ciepło powstałe w procesie produkcyjnym – wyjaśnia Małgorzata Sieradzka.

Zmiany na lepsze można zacząć w dowolnym momencie

Według branżowych ekspertów, zainteresowanie rozwiązaniami eko najlepiej widać w przypadku dużych projektów magazynowych realizowanych w formule „pre-let”. Zwykle wynajmowane są na dłuższe okresy, zatem na koszty budowy ich najemcy patrzą długofalowo. Takie obiekty dają też możliwość przygotowania indywidualnego projektu lub jego modyfikacji pod określone zielone rozwiązania. Czy to jedyny sposób na bycie eko?

Zdecydowanie nie. Podążając za trendem, ale przede wszystkim zdając sobie sprawę z wynikających z niego korzyści, zdecydowaliśmy się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, będącego już od kilku lat siedzibą naszej firmy. Instalacja będzie w stanie pokryć ok. 70% naszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu zmniejszymy ilość wyemitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Nasz przykład pokazuje, że zmiany na lepsze można wprowadzać na każdym etapie życia budynku. I tak się dzieje – coraz częściej wracają do nas klienci, dla których wybudowaliśmy halę produkcyjną lub magazynową. Aktualnie rozważają montaż instalacji fotowoltaicznej na użytkowanym już obiekcie i proszą nas o pomoc w tej sprawie – mówi Marcin Ratajski, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Commercecon.

Potwierdzeniem tych słów jest trend, jaki obserwujemy – czyli certyfikacja już istniejących hal magazynowych oraz produkcyjnych. Szczególnie popularny jest w tej kategorii BREEAM In-use. W ciągu ostatniego roku zainteresowanie tym certyfikatem wśród właścicieli obiektów magazynowych w Polsce wzrosło kilkukrotnie. Tak przynajmniej wynika z raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach. Raport 2020” Polskiego Stowarzyszenia Budynków Ekologicznych PLGBC. Dowiemy się z niego także, że spośród wszystkich obiektów z branży przemysłowej i magazynowej objętych procedurą certyfikacji w okresie od marca 2019 do marca 2020, aż 42 stanowiły obiekty istniejące.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button