KolejowyTransport

Wodorowa lokomotywa Stadler bije Rekord Guinnessa!

Flirt H2 zdobył już drugi rekord Guinnessa dla Stadlera

Wodorowa lokomotywa Stadler Flirt H2 pobiła Rekord Guinnessa jako pociąg pasażerski z najdłuższym zasięgiem na jednym tankowaniu. Flirt H2 zdobył już drugi rekord Guinnessa dla Stadlera w kategorii pociągów z alternatywnymi napędami.

Wodorowa lokomotywa Stadler ustanowiła Rekord Guinnessa

Stadler po raz pierwszy zaprezentował pociąg wodorowy Flirt H2 na targach InnoTrans w Berlinie w 2022 roku. Producent opracował wiele szczegółowych rozwiązań dotyczących integracji ogniw paliwowych i systemów magazynowania wodoru. Rozwiązania te przeszły gruntowne testy, najpierw w Szwajcarii, a niedawno na specjalnie wybudowanym torze testowym w Kolorado.

Czytaj też: Kolejne zamówienie na elektryki od Stadlera. Trafią za ocean

W miarę zbliżania się do końca testów, firma bardzo chciała udowodnić niezawodność i możliwości swojego pociągu. Dlatego podjęto próbę ustanowienia nowego rekordu Guinnessa dla zasięgu pociągu wodorowego bez konieczności uzupełniania paliwa. Wodorowa lokomotywa Stadlera taki Rekord Guinnessa oczywiście pobiła.

Ten rekord świata określił maksymalny zasięg Flirt H2, najbardziej pożądanej wodorowej wersji elektrycznego pociągu Flirt. To ogromne osiągnięcie dla całego zespołu, i jesteśmy bardzo dumni, że możemy się pochwalić kolejnym rekordem światowym – wskazuje Ansgar Brockmeyer, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży Stadlera.

Martin Ritter, dyrektor generalny Stadler US, podkreślił, że firma koncentruje się na przyszłości kolejnictwa poprzez ciągłe rozwijanie innowacyjnych technologii napędowych. Wykorzystując wodór jako czyste źródło energii, aktywnie wspiera ochronę środowiska i dąży do zapewnienia zrównoważonej oraz bezemisyjnej przyszłości transportu.

Czytaj też: ORLEN liderem projektu VETNI. To innowacyjny system wytwarzania wodoru

Pociąg przejechał ponad 2 800 km na jednym tankowaniu

Próba ustanowienia rekordu świata rozpoczęła się wieczorem 20 marca, gdy pociąg wyruszył na pierwsze okrążenia po torze testowym. Zespół inżynierów Stadlera i ENSCO pracował całą noc oraz kolejny dzień na zmiany, prowadząc pojazd, a 22 marca o godzinie 17:23 pomyślnie zakończył eksperyment. Pociąg na jednym tankowaniu pokonał dystans 2803 kilometrów w ponad 46 godzin.

Tym samym wodorowa lokomotywa Stadler Flirt H2 oficjalnie ustanowiła Rekord Guinnessa. Eksperyment przeprowadzono w centrum testowym ENSCO w mieście Pueblo w stanie Kolorado, gdzie również przeprowadzono testy dla tego typu pojazdów. Przed, w trakcie i po próbie ustanowienia rekordu szczegółowo rejestrowano dane, aby zapewnić dokładne i transparentne dowody na ustanowienie rekordu świata.

Flirt H2 zdobył drugi rekord Guinnessa dla Stadlera w kategorii pociągów z alternatywnymi napędami. W grudniu 2021 roku Flirt Akku ustanowił rekord świata pokonując 224 kilometry na akumulatorowym trybie pracy w Niemczech.

Międzynarodowe zainteresowanie zrównoważonym transportem publicznym jest bardzo duże. Pociąg wodorowy Stadler Flirt H2 spotkał się z pozytywnym odbiorem na rynku. Oprócz zamówionych niedawno dodatkowych pociągów Flirt z napędem wodorowym dla Kalifornii, Stadler jest pierwszym producentem pociągów wąskotorowych z napędem wodorowym na świecie. 

Szwajcarzy zamawiają kolejne Stadlery. Pojadą do Włoch

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button