IntermodalnyTransport
Gorące newsy

Ukraina planuje pogłębienie Dunaju. Rumunia przerażona planami!

Rumunia obawia się, że prace związane z pogłębianiem drogi wodnej mogą zagrozić dzikiej przyrodzie

Ukraiński wiceminister ds. odbudowy i infrastruktury, Yuriy Vaskov poinformował, że Ukraina planuje rozpocząć w tym roku prace nad pogłębieniem swojego kanału żeglugowego na Dunaju. Ukraina planuje pogłębienie Dunaju, aby rozszerzyć alternatywne trasy eksportowe dla zboża.

Ukraina planuje pogłębienie Dunaju

W trakcie wojny władze Ukrainy pilnie zaczęły szukać alternatywnych tras eksportowych dla ukraińskiego zboża, ponieważ Rosja zablokowała tradycyjną trasę eksportową przez Morze Czarne, a jedynie ograniczona ilość towarów jest wysyłana statkami w ramach tak zwanej umowy zbożowej. Ukraiński wiceminister ds. odbudowy i infrastruktury, Yuriy Vaskov stwierdził na konferencji, że obecna głębokość Kanału Bystre umożliwia statkom zatrzymywanie się w portach rzecznych Ukrainy nad Dunajem, ale wciąż nie wystarcza dla obciążonych statków, które muszą korzystać z głębszego rumuńskiego Kanału Sulina.

Jak informuje portal Marine Link, od czasu zeszłorocznej inwazji Rosji, Ukraina zwiększyła głębokość swojego południowo-zachodniego Kanału Bystre na rzece Dunaj z 3,9 metra do 6,5 metra. To jednak za mało. W celu zwiększenia eksportu produktów rolnych z ukraińskich portów rzecznych, Ukraina planuje jeszcze mocniejsze pogłębienie Dunaju. Vaskov dodał, że Ukraina chciałaby zwiększyć głębokość do 7,2 metra, podobnie jak w rumuńskim kanale, i planuje wkrótce przeprowadzić rozmowy na ten temat z przedstawicielami Unii Europejskiej.

Czytaj też: Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem. Dwie osoby nie żyją

Rumunia ma wątpliwości

Rumunia wyraziła obawy, że wszelkie prace związane z pogłębianiem drogi wodnej przez wspólny obszar Delty Dunaju mogą zagrozić dzikiej przyrodzie i naruszyć międzynarodowe traktaty o ochronie środowiska. W delcie rośnie ponad 1 200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, a także 85 gatunków ryb słodkowodnych, które żyją w licznych jeziorach i bagnach. Delta Dunaju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

Jak informuje portal Marine Link, Ukraina transportuje zboże przez Kanał Bystre, jednocześnie rozwijając alternatywne trasy dla swojego eksportu. Obecnie jedna czwarta ukraińskiego eksportu rolno-spożywczego przechodzi przez jej porty na Dunaju, podczas gdy połowa opuszcza kraje za pośrednictwem portów Morza Czarnego, a kolejna jedna czwarta przechodzi przez zachodnią granicę Ukrainy koleją i ciężarówkami.

Czytaj też: Fale upałów będą kosztować światową gospodarkę biliony dolarów

Niski poziom wody w Dunaju odsłonił wraki nazistowskich okrętów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button