KolejowyTransport

Będzie nowa linia kolejowa z Krakowa do Myślenic! Część trasy pobiegnie pod ziemią

Przejazd z Krakowa Głównego do Myślenic będzie trwał około 40 minut

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie nowej linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy powiatu myślenickiego będą mieli dostęp do szybkiego połączenia z głównym ośrodkiem regionu. Nowa linia kolejowa z Krakowa do Myślenic jest jednym z trzech planowanych projektów infrastrukturalnych w Małopolsce w ramach rządowego programu „Kolej Plus”.

Powstanie nowa linia kolejowa z Krakowa do Myślenic

Umowa zawarta przez PKP PLK z konsorcjum przedsiębiorstw BBF oraz IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo opiewa na kwotę przekraczającą 22 miliony złotych netto. Umowa zakłada sporządzenie dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie budowy nowej linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Wykonawcy będą mieli 35 miesięcy na przygotowanie projektu.

Projektantom powierzono zadanie opracowania inwestycji polegającej na konstrukcji linii kolejowej łączącej Swoszowice w Krakowie z centrum Myślenic. Linia kolejowa z Krakowa do Myślenic, o łącznej długości około 22 kilometrów, będzie podzielona na dwa odcinki, z których część będzie przebiegać pod ziemią. Dodatkowo planowane jest wzniesienie nowych wiaduktów i mostów. Bezkonfliktowe skrzyżowania zostaną zaprojektowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno na torach kolejowych, jak i drogach.

Czytaj też: Do Krakowa z ekspresową prędkością! Droga wylotowa z Warszawy dostała pozwolenie

Na trasie zostaną wybudowane przystanki: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka oraz stacja Myślenice. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Pociągi poruszające się po terenie podgórskim będą osiągać prędkość do 120 km/h. Przejazd z Krakowa Głównego do Myślenic będzie trwał około 40 minut.

Program Kolej Plus zakłada inwestycje w 34 miastach 

Inwestycja przyczyni się do wzmocnienia znaczenia kolei w regionie. Realizacja tego projektu pozwoli ograniczyć liczbę pojazdów wjeżdżających codziennie do stolicy Małopolski, co zaowocuje redukcją hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza. W ramach Programu Kolej Plus planowane jest także uruchomienie połączenia kolejowego między Krakowem a Niepołomicami oraz budowa łącznicy, która skróci czas podróży pociągiem do Olkusza.

Czytaj też: Porównanie województw do państw świata. Mazowsze bogatsze od całej Ukrainy

Program, zatwierdzony przez Ministerstwo Infrastruktury, ma wartość około 13,2 miliarda złotych, z czego 11,2 miliarda złotych pochodzi z budżetu państwa, a około 2 miliardy złotych stanowią środki jednostek samorządu terytorialnego. W ramach programu Kolej Plus planuje się realizację 34 projektów zgłoszonych przez samorządy z 11 województw. Te projekty obejmują łącznie 34 miasta, z populacją powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które obecnie nie posiadają połączeń pasażerskich lub wymagają ulepszeń istniejących połączeń. Dzięki tym inwestycjom, około 1,5 miliona mieszkańców zyska lepszy dostęp do transportu kolejowego.

Kraków zyska nowe przystanki. Do centrum dojedziesz szybciej niż tramwajem!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button