DrogowyInfo z rynku

Technologia wodorowa to przyszłość. ORLEN inwestuje w kadry i uruchamia stację

Technologia wodorowa potrzebuje dobrze wykształconych, utalentowanych kadr. Mając to na uwadze Grupa ORLEN, która ma ambitne plany dotyczące technologii wodorowych, rozpoczęła drugą edycję Akademii H2. W ramach prowadzonych zajęć studenci oraz absolwenci będą mieli możliwość zdobyć doświadczenie w branży wodorowej.

Technologia wodorowa potrzebna od zaraz!

W procesie zielonej transformacji duże znaczenie odegrają alternatywne, zielone źródła energii. Jednym z nich jest właśnie wodór. Wiele wskazuje na to, że szczególnie dużą rolę odegra w transporcie. Przy czym, co należy podkreślić, technologia wodorowa została już wprowadzona w przypadku samochodów osobowych, a wkrótce będzie stosowana na szeroką skalę między innymi w statkach, samolotach, ciężarówkach, autobusach miejskich i pociągach. ORLEN już we wrześniu ubiegłego roku zakupił od spółki PESA Bydgoszcz nowoczesną lokomotywę, która jest pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Równolegle rozpoczęły się jej testy. W ramach prób eksploatacyjnych pierwszy przejazd lokomotywy odbył się na trasie Gdynia – Hel.

Rozwiązania oparte na technologii wodorowej mają wiele zalet. Wodór jest pozyskiwany z czystych, neutralnych dla środowiska źródeł, co czyni go doskonałym uzupełnieniem dla innych odnawialnych źródeł energii. Technologia ta jest także przyjazna dla środowiska, ponieważ nie emituje spalin. Co więcej, ogniwo paliwowe, które zasila samochód na wodór, wytwarza jedynie ciepło i wodę jako produkty uboczne. Ponadto, taki pojazd jest bardzo wydajny. W przypadku Toyoty Mirai 2 jedno tankowanie wodoru trwające tylko kilka minut pozwala na przejechanie około 650 km. Z kolei prototypowa ciężarówka Mercedesa w zeszłym roku bez tankowania przejechała 1047 km.

Zobacz także: Uruchomiono pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru!

Grupa ORLEN inwestuje w projekty oraz kadry

Ze względu na duży potencjał technologii wodorowej  w transporcie, Grupa ORLEN zamierza zainwestować w rozwój tego obszaru znaczne środki. Celem koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, ORLEN uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego — zarówno drogowego, jak i kolejowego. Ponadto Grupa ORLEN zamierza rozwinąć niezbędną infrastrukturę. Dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Jednakże, aby zrealizować wszystkie te cele, koncern potrzebuje odpowiednio wykształconych kadr. Jak podkreśla Józef Węgrecki, Członek Zarządu ORLEN, wodór to jedno z podstawowych źródeł energii w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu. Dlatego zgodnie ze strategią koncernu stawia on na jego szerokie zastosowanie. To jednocześnie nowoczesna branża, której dalszy rozwój zależy przede wszystkim od pracy wielu ludzi i dostępności wykwalifikowanej kadry. Stąd powstał pomysł na program dla studentów i absolwentów w formie Akademii Wodorowej.

Zobacz także: PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Czym jest Akademia Wodorowa?

Druga edycja Akademii H2 ma na celu wymianę wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie a studentami 3, 4 i 5 roku bądź absolwentami, którzy stawiają w tej branży swoje pierwsze kroki. Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu. Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo.

Partnerzy Akademii Wodorowej

W realizacji zajęć zarówno tych bardziej o charakterze praktycznym, jak i teoretycznym sporą rolę odegrają partnerzy projektu. Zgodnie z ogłoszonymi informacjami, partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska. Z kolei partnerami biznesowymi programu są producenci Pesa, Toyota i Solaris. Należy podkreślić, że każda z tych firm jest mocno zaangażowana we wdrażanie technologii wodorowych w transporcie. Przykładowo Pesa niedawno podpisała porozumienie o strategicznej współpracy z ORLEN przy tworzeniu kompleksowej oferty dla publicznego transportu kolejowego. W ramach umowy ORLEN zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA lokomotyw manewrowych, oraz pociągów pasażerskich.

Zobacz także: Lokomotywa wodorowa ORLENU już na torach!

Solaris jest zaś jednym z największych producentów autobusów napędzanych wodorem. Pojazdy tej firmy kursują już zarówno w hiszpańskiej Barcelonie (Transports Metropolitans de Barcelona już posiada ponad 130 autobusów marki Solaris, a niedawno zamówił kolejne 38 autobusów), w niemieckiej Kolonii (przy czym zainteresowania tymi pojazdami co rusz zgłasza kolejne miasto z tego kraju), jak i w polskim Lublinie, Poznaniu czy Koninie (jeszcze we wrześniu tego roku wodorowe autobusy będą jeździć również po Wałbrzychu). Z kolei Toyota opracowała zbiorniki magazynujące wodór, które mają mieć szerokie zastosowanie w transporcie oraz produkcji przemysłowej. Ponadto europejska filia tej spółki brała udział w powstaniu dwutrybowego pociągu elektryczno-wodorowego w Hiszpanii.

Stacja tankowania wodoru

We wrześniu 2023 r. ORLEN poinformował o rozpoczęciu testów pierwszej w Polsce, ogólnodostępnej całodobowej stacji wodorowej dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Koncern zapowiedział wówczas, że następna taka placówka w jego sieci powstanie w Katowicach, w kolejne w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie oraz we Włocławku, w Gdyni, Pile i Warszawie zostaną oddane do użytku do połowy 2025 r. Budowa stacji jest realizowana z dofinansowaniem CEF (Connecting Europe Facility) i Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Całodobowe tankowanie wodorem wkrótce w Poznaniu na stacji ORLEN

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button