PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Rusza przebudowa bydgoskiego Fordonu. Będzie więcej pociągów 

Dzięki przeprowadzonym pracom, stacja będzie mogła obsługiwać składy elektryczne oraz prowadzić przeładunek towarów

Możliwości podróżowania koleją dla mieszkańców bydgoskiego Fordonu ulegną istotnej poprawie. Przebudowa stacji Bydgoszcz Fordon oraz budowa nowego przystanku sprawią, że dostęp do kolejowego transportu w tej części miasta zostanie znacząco ułatwiony. 

Będzie przebudowa stacji Bydgoszcz Fordon

Przebudowa układu torowego na stacji Bydgoszcz Fordon przyczyni się do zwiększenia przepustowości linii w kierunku Chełmży, umożliwiając obsługę większej liczby pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe  już podpisały umowę na realizację prac, które oszacowano na około 40 milionów złotych netto.

Czytaj też: Bydgoszcz zamawia nowe tramwaje. Wyłącznie „niskopodłogowce”

Bydgoszcz Fordon przejdzie znaczące zmiany, przekształcając się z obecnego przystanku ponownie w pełnoprawną stację kolejową. Pierwsza modyfikacja miała miejsce w 1997 roku w związku z zawieszeniem ruchu pociągów towarowych i zamknięciem ładowni. Realizacja planowanych prac przyczyni się do wzrostu przepustowości trasy w kierunku Chełmży, umożliwiając obsługę większej liczby pociągów. Przebudowany zostanie istniejący peron nr 1, a także wybudowany zostanie nowy peron nr 2.

PKP PLK

Poprawa dostępu do kolei

Dzięki przeprowadzonym pracom, stacja będzie mogła obsługiwać składy elektryczne oraz prowadzić przeładunek towarów. Modernizacja układu torowego i sieci trakcyjnej przywróci zdolność mijania się na stacji pociągów z napędem spalinowym i elektrycznym. W sąsiedztwie wiaduktu przy ul. Fordońskiej powstanie nowy przystanek o nazwie roboczej Bydgoszcz Stary Fordon, wyposażony w dwa perony, zwiększając dostęp do kolei w tej części miasta.

Zainstalowane zostaną nowe systemy sterowania ruchem kolejowym, co zagwarantuje efektywne i bezpieczne kierowanie pociągami na trasach Unisław PomorskiBydgoszcz Fordon oraz Bydgoszcz FordonBydgoszcz Wschód. Poziom bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych, tj. na drodze wojewódzkiej 551 w miejscowości Dąbrowa Chełmińska i na drodze krajowej nr 80 w miejscowości Strzyżawa, zostanie podniesiony. Na obu tych przejazdach zainstalowane zostaną nowe elementy, w tym rogatki i sygnalizatory. Ponadto, przejście dla pieszych w sąsiedztwie stacji Bydgoszcz Fordon zostanie zmodernizowane, obejmując również zamontowanie rogatki. Przebudowany zostanie także wiadukt kolejowy przy stacji Bydgoszcz Fordon.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Za wykonanie prac o wartości około 40 milionów złotych netto, finansowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy w ramach projektu o nazwie „Likwidacja wąskich gardeł i zwiększenie przepustowości linii kolejowych – etap II”, odpowiedzialna będzie firma Gór-Tor Sp. z o.o. Ukończenie projektu zaplanowano na drugi kwartał 2026 roku.

Współpraca Intercity i PESA Bydgoszcz. Kontrakty na 3 miliardy!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button