PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

W Płocku ruszyła zeroemisyjna elektrownia

Za sprawą spółki ORLEN została uruchomiona elektrownia zasilana wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków z Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Nowa hydroelektrownia w ciągu roku będzie w stanie wyprodukować energię równą zapotrzebowaniu ok. 400 gospodarstw domowych.

ORLEN zwiększa efektywność wykorzystania wody

Zakład Produkcyjny w Płocku wykorzystuje aż 27 mln metrów sześciennych wody rocznie — to mniej więcej 0,2 proc. zużycia wody w całej polskiej gospodarce. Mając na uwadze cele środowiskowe zawarte w swojej strategii, koncern w ostatnim czasie przeprowadził liczne inwestycje w obszarze gospodarki wodnej, zwiększające bezpieczeństwo i efektywność procesów produkcyjnych. ORLEN zainstalował między innymi nowe filtry wody gospodarczej i przeciwpożarowej, nowy kolektor oraz reaktor wielokomorowy do wody zdekarbonizowanej, potrzebnej w procesach produkcyjnych.

Zobacz także: W Płocku powstaje ORLEN Stadion zdolny pomieścić ponad 15 tys. kibiców

Dzięki wielu inwestycjom udało się dwukrotnie zwiększyć efektywność wykorzystania wody w procesach produkcyjnych w Zakładzie w Płocku. Ograniczono ilość odprowadzanych, oczyszczonych ścieków – z ok. 40 mln metrów sześciennych do 14 mln metrów sześciennych. Przerób ropy w tym czasie wzrósł ponad dwukrotnie — z ok. 8 mln do ponad 16 mln ton rocznie. Ponadto nie tylko zwiększono efektywność wykorzystania zasobów, ale również postanowiono, zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym, zacząć ponownie wykorzystywać odpady powstające podczas procesów produkcyjnych.

Elektrownia w Płocku będzie wytwarzać nawet 800 MWh

Dotychczas po wykorzystaniu wody zaczerpniętej z Wisły, Zakład Produkcyjny w Płocku w pierwszej kolejności ją oczyszczał i uzdatniał w taki sposób, aby jej parametry były zgodne z normami środowiskowymi. Następnie oczyszczone ścieki były wykorzystywane m.in. do produkcji wody przeciwpożarowej i gospodarczej, a ich nadmiar odprowadzany był do rzeki. Wybudowana przez ORLEN elektrownia w Płocku pozwoli spółce wyprodukować do ok. 800 MWh energii elektrycznej. Przy czym tak wytworzona energia będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej, co pozwoli ORLEN uzyskać dodatkowe przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 0,5 mln zł rocznie.

Zobacz także: PKN ORLEN inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego w Płocku

Jak podkreśla Józef Węgrecki, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych ORLEN SA, do tej pory energia z oczyszczonych ścieków, odprowadzanych z Zakładu Produkcyjnego w Płocku, po prostu się marnowała. Teraz, dzięki uruchomieniu hydroelektrowni, ORLEN może użyć tej energii do produkcji zielonej elektryczności. Lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów jest ważnym elementem transformacji energetycznej koncernu, umożliwiającym zrównoważony rozwój, zgodnie z celami wyznaczonymi w Strategii Grupy.

ORLEN zamierza dalej inwestować w gospodarkę wodno-ściekową

Nowa hydroelektrownia to kolejna inwestycja, wpisująca się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN. W ramach dokumentu, który wyznacza cele Koncernu na lata 2024-2030, Grupa do 2026 r. stworzy m.in. kompleksowy plan działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na obszarach swojej działalności oraz jednolitą politykę zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej.

Jedną z kluczowych inwestycji w tym obszarze jest projekt „Blue Bridge”. Zakłada on odbiór ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie i doczyszczenie ich do jakości wody procesowej, która następnie będzie wykorzystana w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN. Dzięki temu Koncern ograniczy o ok. 25 proc. pobór wody wiślanej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych w Zakładzie w Płocku.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

ORLEN pozostał sponsorem drużyny piłkarskiej Wisła Płock

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button