DrogowyTransport
Gorące newsy

Ostatni odcinek A1 ukończony. Czechy uzyskały dostęp do morza

Ukończenie autostrady A1 nastąpiło miesiąc przed terminem

Do ruchu oddano ostatni, blisko 7-kilometrowy odcinek drugiej jezdni autostrady A1 w kierunku Katowic. Zakończenie kontraktu przewidziane jest na wiosnę i najprawdopodobniej również wtedy nastąpi uroczyste otwarcie. Ukończenie autostrady A1 pozwoli na pokonanie całej 584-kilometrowej trasy znad Bałtyku aż do Czech.

Ukończenie autostrady A1 coraz bliżej

Oddano do użytku ostatni, siedmiokilometrowy odcinek autostrady A1 między Kamieńskiem a Piotrkowem Trybunalskim. Kierowcy mogą teraz korzystać z całego 584-kilometrowego odcinka przez Polskę, biegnącego od Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) w pobliżu Morza Bałtyckiego do granicy z Czechami, gdzie łączy się z autostradą D1 w okolicach Bohumina. Prace nad ostatnim etapem rozpoczęły się w 2019 roku, a ukończenie autostrady A1 nastąpiło miesiąc przed terminem.

Firmy budowlane muszą jeszcze wykonać prace wykończeniowe, takie jak montaż ekranów akustycznych, czy ogrodzeń. Do tej pory trasa autostrady była pokonywana tylko jednym pasem. Teraz oba pasy są przejezdne, ale prędkość na otwartym odcinku pozostanie na razie ograniczona do 110 km/h. Zakończenie kontraktu przewidziane jest na wiosnę i dopiero wtedy będzie można poruszać się z maksymalną, dopuszczalną prędkością 140 km/h. Najprawdopodobniej również wtedy nastąpi uroczyste otwarcie.

Całkowity koszt robót budowlanych, obejmujących przebudowę około 81 kilometrów istniejących odcinków drogi A1 z Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, przekracza 2,8 mld zł. Całkowita wartość projektu wynosi ok. 3,5 mld zł, z czego prawie 1,7 mld zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

GDDKiA

Czytaj też: Polska wybuduje drogę ekspresową na Ukrainę. Podpisano umowy

Ukończenie autostrady A1 to przełomowy moment

Całkowita długość autostrady A1 wynosi 566 kilometrów. Przechodzi przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie i śląskie. Jest częścią międzynarodowej drogi E75 łączącej północną, środkową i południowo-wschodnią Europę. Autostrada A1, zwana również Autostradą Bursztynową, jest częściowo płatna.

O budowie autostrady A1 mówiono już na początku drugiej połowy XX wieku. Cały projekt jest sprawą wysoce polityczną, ponieważ jest postrzegany jako niezwykle ważny ekonomicznie. Pierwszy 17-kilometrowy odcinek został wybudowany w latach 1978-1989. Po upadku komunizmu autostrada nadal cieszyła się dużym poparciem, ale wysiłki ówczesnych polityków mające na celu rozpoczęcie budowy zawsze spotykały się z brakiem funduszy. Główna część autostrady została wybudowana w latach 2005-2014, a w tym czasie powstało około 395 kilometrów, czyli 70% długości trasy.

Czytaj też: Pierwszeństwo dla wchodzących na pasy działa świetnie. O 40% mniej zabitych

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button