PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Bydgoszcz zamawia nowe tramwaje. Wyłącznie „niskopodłogowce”

Do miejskiej floty dołączy teraz dodatkowe 19 pojazdów niskopodłogowych od Pesy

Bydgoszcz rozszerzyła swoje zamówienie na kolejne nowe tramwaje. Oprócz zamówionych wcześniej 21 maszyn, do miejskiej floty dołączy teraz dodatkowe 19 pojazdów niskopodłogowych od Pesy.

Bydgoszcz kupuje nowe tramwaje od Pesy

Bydgoszcz zamówiła nowe tramwaje między innymi dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata miasto zakończy wymianę całego miejskiego taboru.

Bydgoszcz będzie jednym z pierwszych polskich miast z całkowicie wymieniona flotą tramwajów – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Warto zaznaczyć, że jeszcze dziesięć lat temu Bydgoszcz miała tylko dwa nowoczesne pojazdy. Już niedługo miejska flota będzie się składać z aż 75 nowoczesnych tramwajów. Łatwo obliczyć, że skoro jeden tramwaj kosztuje ponad 10 mln zł, miasto wydało na rozbudowę miejskiej floty już ponad 750 mln zł. Środki na ten cel pochodziły między innymi z funduszy unijnych.

Zamówiliśmy dodatkowe tramwaje, korzystając z tak zwanego prawa opcji. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę na dostawę 10 pojazdów z możliwością rozszerzenia zamówienia o zakup kolejnych nowoczesnych pojazdów. Te tramwaje są już montowane w zakładach bydgoskiej Pesy – informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

ZDMiKP Bydgoszcz

Czytaj też: Po Krakowie jeżdżą już cztery nowe tramwaje bez pantografu

Tramwaje w Bydgoszczy

Zgodnie z umową całość kontraktu zostanie zrealizowana w 2025 roku. Po złożeniu wszystkich zamówień i zakupie nowego taboru wszystkie stare tramwaje zostaną wycofane z bydgoskiej floty. W ciągu ostatniej dekady Bydgoszcz kupiła 33 nowe tramwaje. Obsługują one nowe torowiska do Fordonu, dworca kolejowego i wzdłuż ul. Kujawskiej.

Trwa budowa nowego mostu tramwajowego łączącego ulice Fordońską i Toruńską. Zdobyliśmy dofinansowanie z funduszy centralnych na rozpoczęcie modernizacji zajezdni tramwajowej. Unijne środki wykorzystamy też na budowę nowej linii tramwajowej na Szwederowie oraz modernizację pętli w Lesie Gdańskim – informuje bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Tramwaje są jednym z najważniejszych środków transportu publicznego w Bydgoszczy. Bilety na przejazd można kupić w automatach, a także w specjalnych punktach sprzedaży biletów. Dla mieszkańców Bydgoszczy istnieje również możliwość zakupu karnetów, które pozwalają na korzystanie z tramwajów przez określony czas. Tramwaje w Bydgoszczy są również dostępne dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu mogą one swobodnie korzystać z tego środka transportu.

Czytaj też: Do Częstochowy powróciły tramwaje

Tramwaje Pesy trafią do Tallina. Bydgoskie przedsiębiorstwo wygrało kolejny przetarg

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button