LotniczyTransport

Obsłużyli już 9 milionów osób! Lotnisko w Krakowie ma chrapkę na więcej 

Dla krakowskiego portu najbardziej udany był rok 2019, kiedy to obsłużono 8,4 miliona pasażerów

Lotnisko w Krakowie jest drugim pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym regionalnym lotniskiem w Polsce. Dynamiczny rozwój krakowskiego lotniska zaowocował nowym rekordem w liczbie obsłużonych pasażerów. 

Lotnisko w Krakowie ma ambitne plany na przyszłość

W piątek, 15 grudnia, lotnisko w Krakowie obsłużyło rekordowego dziewięciomilionowego pasażera. Port nie zdąży już w tym roku przebić bariery dziesięciu milionów obsłużonych pasażerów, ale według prognoz ma to osiągnąć w przyszłym roku. Wśród przyszłorocznych nowości w ofercie Kraków Airport znajdzie się między innymi połączenie linii airBaltic do Wilna oraz połączenie Brussels Airlines z głównym lotniskiem w Brukseli. Dużą popularność zyskuje także  połączenie flyDubai do Dubaju. Od 1 czerwca planowane są nawet dwa loty dziennie, a przewoźnik nie wyklucza trzeciego dziennego lotu.

Czytaj też: Kraków Airport odnotowuje rekordową liczbę pasażerów!

Jak informuje portal Zdopravy, lotnisko w Krakowie jest drugim pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym regionalnym lotniskiem w Polsce. W obecnym rozkładzie lotów zimowych oferuje 125 połączeń do 32 krajów, obsługiwanych przez 22 linie lotnicze. Zdecydowana większość połączeń jest regularna, a czarterowe loty skoncentrowane są raczej na Katowicach. Ciekawostką jest na przykład bezpośrednie połączenie do Chicago. PLL LOT obsługuje je szerokokadłubowymi Dreamlinerami. Z kolei latem lata się z Krakowa na lotnisko Newark koło Nowego Jorku.

Kraków Airport czeka rozbudowa

Dla krakowskiego portu najbardziej udany był rok 2019, kiedy to obsłużono 8,4 miliona pasażerów. Jeszcze w 2015 roku liczba ta była o połowę mniejsza. Jak informuje portal Zdopravy, Kraków Airport jest często wykorzystywany także przez mieszkańców województwa śląsko-małopolskiego, którzy dojeżdżają tam samochodem mniej więcej przez dwie godziny. Mimo że krakowski port lotniczy został w ostatnich latach kilkakrotnie rozbudowany, nadal planowane są kolejne inwestycje. Rozbudowie zostanie poddany terminal pasażerski, który po zakończeniu inwestycji będzie mógł obsłużyć rocznie 12 milionów pasażerów. Powiększane są powierzchnie miejsc odprawy, a także planowana jest budowa nowej drogi startowej.

Kraków Airport

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Inwestycje w infrastrukturę toczą się w całej Polsce: w infrastrukturze drogowej, kolejowej oraz lotniczej. Rozbudowa płyty postojowej na lotnisku w Balicach zwiększy możliwości tego portu lotniczego w obliczu wyzwań stawianych przez rosnący ruch lotniczy – mówił kilka lat temu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kraków Airport otrzyma nowy terminal cargo. Budowa już ruszyła 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button