PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Jaka jest największa linia lotnicza na świecie? To zależy…

Określenie największej linii lotniczej na świecie jest trudniejsze niż się wydaje

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaka jest obecnie największa linia lotnicza na świecie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jaki sposób mierzymy wielkość linii lotniczej.

Największa linia lotnicza na świecie? Odpowiedź nie jest taka prosta…

Można by przypuszczać, że udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest największa linia lotnicza na świecie, jest znacznie prostszym zadaniem niż w rzeczywistości. Nic bardziej mylnego, bowiem odpowiedź zależy to od tego, jaką miarę zdecydowano się użyć do pomiaru wielkości linii lotniczej.

Określenie największej linii lotniczej na świecie jest trudne ze względu na zróżnicowane modele biznesowe, rozmiary floty i zatrudnienia. Linie lotnicze na całym świecie nie działają na identycznych modelach biznesowych, z identycznymi strategiami floty i sieci, oraz z identycznymi zespołami pracowniczymi. W rezultacie pomiar tego, która linia lotnicza jest „największa”, może być faktycznie sporym wyzwaniem.

Czytaj też: Oto najbardziej dochodowe trasy lotnicze. Jak zmienia się branża?

Choć niektórzy mogą uważać, że pomiar zysków to najlepszy sposób na identyfikację największej linii lotniczej, te liczby są zmienne i nie przedstawiają klarownego obrazu. Jednak istnieje jedna linia lotnicza, która przoduje pod względem trzech głównych metryk biznesowych. Jak informuje portal Simple Flying, z przychodem prawie 54 miliardów dolarów, przewoźnik Delta Air Lines jest liderem w tej kategorii. Ponadto linia ta przewodzi również pod względem wartości aktywów i kapitalizacji rynkowej, które wynoszą odpowiednio ponad 73 miliardy dolarów i 21 miliardów dolarów.

Pomiary wskaźników finansowych, liczby pracowników i floty samolotów

Chociaż Delta zajmuje pierwsze miejsce pod względem większości wskaźników finansowych, linia lotnicza American Airlines, również będąca głównym przewoźnikiem w Stanach Zjednoczonych, prowadzi w kilku istotnych metrykach. Po pierwsze, przewoźnik zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o liczbę pracowników. Amerykański przewoźnik zatrudnia obecnie ponad 129 tysięcy osób. American Airlines obsługuje również największą na świecie flotę, składającą się z 1002 samolotów.

Czytaj też: USA w obliczu 1 biliona dolarów rocznych kosztów obsługi długu!

Jak informuje portal Simple Flying, chociaż pod względem większości mierników zarówno American, jak i Delta przodują, istnieją pewne kategorie, w których żadna z tych dwóch linii nie wychodzi na prowadzenie. Jedną z takich kategorii jest liczba obsługiwanych krajów, gdzie prym wiodą linie Turkish Airlines. Flagowy przewoźnik sojuszu Star Alliance obsługuje bowiem niemal 130 różnych państw na całym świecie. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Air France, obsługujące zaledwie 91 różnych krajów. Kolejną kategorią związaną z siecią, w której ani American, ani Delta nie są liderami, jest liczba obsługiwanych tras. W tej kategorii zwycięża europejski przewoźnik niskokosztowy Ryanair, obsługujący niemal 1800 różnych miast.

Turkish Airlines doda nowe trasy do Europy i Ameryki Północnej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button