KolejowyTransport

Ukraina uruchamia testowe przewozy kolejowe z Kijowa do Kowna

UZ współpracuje już z RCG także w celu wprowadzenia nowej usługi między Kijowem a Wiedniem

Ukraińskie Koleje (UZ) ogłosiły, że rozpoczną testy przewozów kolejowych na Litwę. Przewozy kolejowe z Kijowa do Kowna rozpoczną się w tym tygodniu i stanowią element współpracy między UZ a litewską spółką kolejową LTG.

Przewozy kolejowe z Kijowa do Kowna

Informacja została udostępniona przez ukraińską firmę w komunikacie prasowym z okazji uruchomienia pierwszego testowego pociągu łączącego Kijów z terminalem BILK Rail Cargo Group (RCG) w Budapeszcie. Jak informuje portal RailFreight, nie jest jasne, czy testowe przewozy kolejowe z Kijowa do Kowna będą obejmować przewóz naczep, tak jak miało to miejsce w przypadku trasy Kijów-Budapeszt. Brak również informacji na temat dokładnej trasy połączeń, ale prawdopodobnie będą one obejmować Polskę, z uwagi na trudności w transporcie przez Białoruś.

Czytaj też: Eksport ukraińskiego zboża koleją znacznie spadł

Przypomnijmy, że UZ współpracuje już z RCG także w celu wprowadzenia nowej usługi między Kijowem a Wiedniem, która ma być aktywna do końca tego roku. Dodatkowo, w lipcu firma utworzyła nową spółkę córkę, aby wejść na rynek europejski: UZ Cargo Poland. Pierwsza usługa świadczona przez nową spółkę łączy Gdańsk z Kijowem, Odessą, Dnieprem i Winnicą. Jak informuje portal RailFreight, LTG oraz jego spółka córka LTG Cargo również pracują nad zwiększeniem swojej obecności na arenie międzynarodowej. Ukraiński oddział firmy, LTG Cargo Ukraine, powoli odzyskuje tempo po znacznym spowolnieniu spowodowanym inwazją Rosji.

Ukraińskie Koleje dołączą do Rail Baltica?

Ukraińskie Koleje Państwowe (UZ) nawiązały współpracę z Litewskimi Kolejami Państwowymi (LTG), przystępując do innowacyjnego programu Litewskich Wolnych Kolei. (Więcej w tekście: Ukraińskie Koleje dołączą do Rail Baltica? Wszystko dzięki Litwie) Ta inicjatywa ma na celu stworzenie ujednoliconej sieci kolejowej, która obejmuje rozwiązania techniczne, prawne oraz elementy informatyczne. Jej celem jest harmonizacja tych różnych obszarów w ramach sieci kolejowej. Program ten jest przełomowy, ponieważ na celu połączenie regionu bałtyckiego z resztą Europy. Znany jako Free Rail, program ma na celu wzmocnienie połączeń biznesowych między krajami bałtyckimi a Ukrainą do 2030 roku. Skupia się na krajach, gdzie tory mają szerokość 1520 mm i dąży do lepszej integracji z ogólną europejską siecią kolejową. Wciąż nie jest jednak jasne, które inne kraje przystąpiły do tego ambitnego programu kolejowego.

Czytaj też: Gospodarka Białorusi i Ukrainy. Droga po upadku ZSRR

Integracja programu Free Rail z budowaną już siecią Rail Baltica oraz z transeuropejską siecią transportową (TEN-T) to kwestia, która jeszcze czeka na rozwój. Sam projekt Rail Baltica to plan budowy szybkiej sieci kolejowej, łączącej państwa bałtyckie z europejską siecią bazową. Projekt Rail Baltica dotyczy połączenia miast takich jak Tallin i Parnawa w Estonii, Ryga na Łotwie oraz Poniewież, Kowno i Wilno na Litwie. Kluczowym celem jest stworzenie bezpośredniego połączenia z Warszawą w Polsce.

Ukraina upraszcza procedury celne na przejściu kolejowym z Mołdawią

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button