PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Eksport ukraińskiego zboża koleją znacznie spadł

Ukraińskie Koleje pozostają jednak optymistyczne i oczekują, że sytuacja wkrótce się poprawi

Eksport ukraińskiego zboża koleją znacząco spowolnił w Ukrainie w sierpniu. Ukraińskie Koleje zgłosiły, że w ostatnim letnim miesiącu eksportowana ilość zbóż spadła o 45,3 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednocześnie Komisarz UE ds. Rolnictwa, Janusz Wojciechowski, zaproponował przedłużenie zakazu importu zbóż w krajach sąsiadujących z Ukrainą do końca roku oraz przyznanie dotacji dla ukraińskich eksporterów.

Eksport ukraińskiego zboża koleją spadł

Ostatnie kilka tygodni wskazuje na potencjalne złagodzenie sytuacji w zakresie eksportu ukraińskich produktów rolnych. Oczywiście problem nie jest jeszcze rozwiązany, zwłaszcza w kontekście ograniczeń pojemności wynikających z zerwania umowy zbożowej i utraty korytarza eksportowego z czarnomorskich portów.

Mimo to, istnieją powody do optymizmu, zwłaszcza w kontekście niedawnej umowy polsko-ukraińskiej dotyczącej zwiększenia importu i eksportu kolejowego. Jednocześnie jednak Polska upiera się, że po 15 września przedłuży zakaz importu ukraińskiego zboża, a podobnie mogą zrobić Słowacja i Rumunia.

Czytaj też: Ukraina upraszcza procedury celne na przejściu kolejowym z Mołdawią

Jak informuje portal RailFreight, inicjatywa ta jest popierana również przez Komisarza UE ds. Rolnictwa, który jednocześnie jest za wprowadzeniem dotacji, aby wesprzeć ukraińskich eksporterów i pomóc im poradzić sobie z rosnącymi kosztami transportu kolejowego. Takie podejście może nie być idealne, ale może przyspieszyć wprowadzenie innych rozwiązań, w szczególności trasy eksportowej przez Bałtyk. W końcu Ukraińcy wyraźnie stwierdzili, że jeśli eksport przez Bałtyk ma być wdrożony, to UE powinna udzielić dotacji na utworzenie korytarzy transportowych.

Eksport zboża niepewny

Mimo że wewnętrzny wolumen transportu w Ukrainie wzrósł ogólnie o 13,8 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ilość zbóż wzrosła o 56 procent, ten wzrostowy trend nie znalazł odzwierciedlenia w eksporcie, który ogólnie spadł o 17,7 procent, a zwłaszcza o 45,3 procent w przypadku zbóż.

Jak informuje portal RailFreight, mimo podpisania przez Polskę i Ukrainę pierwszej od 1994 roku bilateralnej umowy w sprawie zwiększenia importu/eksportu kolejowego, eksport ukraińskiego zboża koleją nadal jest w niepewnej sytuacji. Z przedłużeniem zakazu importu, te ilości wciąż nie mogą znaleźć swojego miejsca na rynkach polskim i być może węgierskim, słowackim, rumuńskim i bułgarskim. Istnieje zawsze możliwość tranzytu, co prawdopodobnie jest celem ostatniej umowy.

Czytaj też: Demografia Ukrainy to zagadka. Populacja Ukrainy wyniesie od 24 do 35 mln osób

Ukraińskie Koleje pozostają jednak optymistyczne i oczekują, że sytuacja wkrótce się poprawi. Być może nowe połączenie, które właśnie zostało uruchomione i łączy terminal Interporto Padova we Włoszech z terminalem PCC w Gliwicach, wskazuje na to, jak będzie rozwijać się nowa współpraca polsko-ukraińska.

Rosyjski pilot przekazał śmigłowiec Mi-8 na Ukrainę za 500 tys. USD

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button