LotniczyTransport

Powstanie hub FedEx w Turcji. Firma planuje ekspansję na lotnisku

Nowy obiekt został specjalnie zaprojektowany tak, aby umożliwić oddzielne przetwarzanie paczek i frachtu

FedEx Express Europe, spółka zależna od FedEx, ogłosiła zawarcie umowy na budowę nowego globalnego centrum przesiadkowego na lotnisku iGA Istanbul (IST) w Turcji. Nowy hub FedEx w Turcji zostanie uruchomiony i oddany do użytku do listopada 2024 roku. Projekt jest następstwem dynamicznego rozwoju Stambułu jako kluczowego węzła dla przewozów cargo, łączącego przedsiębiorstwa na sześciu różnych kontynentach.

FedEx Express Europe zbuduje nowy hub w Turcji 

Lotnisko iGA Istanbul w Turcji jest coraz bardziej znaczącym graczem w przemyśle lotniczym na arenie międzynarodowej. Jego infrastruktura, możliwości transportowe, wykorzystywane technologie i strategiczna lokalizacja czynią je światowym hubem dla pasażerów, towarów i logistyki. W kategorii międzynarodowych pasażerów, jest to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie, a także jedno z pięciu głównych centrów logistycznych w Europie, zajmujących się przewozem cargo.

Czytaj też: DHL podbije Turcję? Dostawca przejmuje znaną turecką firmę kurierską!

Obecnie FedEx obsługuje swoich klientów w Stambule poprzez współpracę z lokalnym partnerem i wykorzystywanie wspólnego obiektu na kluczowych międzykontynentalnych szlakach handlowych. Jednak nowy hub FedEx w Turcji, o powierzchni ponad 25 300 metrów kwadratowych, co stanowi ponad dwukrotnie większą przestrzeń niż obecnie używana, umocni pozycję firmy w regionie. Obiekt poprawi również niezawodność działań logistycznych, ponieważ operacje lotnicze zostaną przeniesione do nowego centrum obsługi FedEx.

Cieszy nas ekspansja na lotnisku w Stambule, która daje FedEx jeszcze silniejszą pozycję w tej strategicznej lokalizacji i otwiera możliwości rozwoju dla klientów prowadzących handel międzykontynentalny. Świadczy to również o naszym silnym i ciągłym zaangażowaniu w rozwój naszej działalności i działalność naszych klientów w regionie. Turcja rośnie w siłę jako jeden z głównych graczy na rynku przewozów towarowych i logistyki – powiedział Eser Sezek, Vice President Operations na Europę Południowo-Wschodnią, Izrael i Turcję w FedEx Express.

Nowoczesny globalny hub FedEx

W nowym obiekcie przewidziano miejsce dla trzech samolotów FedEx, 32 stanowiska dla kurierskich vanów oraz siedem bram dla pojazdów liniowych. Ponadto zostanie zainstalowany najnowocześniejszy sorter, który umożliwi przetwarzanie aż 3 000 przesyłek na godzinę.

Czytaj też: Bank Centralny Turcji podnosi stopy poniżej oczekiwań! Lira nie reaguje. Dlaczego?

Nowy obiekt został specjalnie zaprojektowany tak, aby umożliwić oddzielne przetwarzanie paczek i frachtu. Jest to korzystne dla firm, które chcą korzystać z jednej sieci i jednego interfejsu do wysyłania zarówno paczek, jak i frachtu, co stanowi unikalną cechę oferty FedEx w Europie. To rozwiązanie przynosi także korzyści w zakresie efektywności operacyjnej, między innymi poprzez ograniczenie ruchu wózków widłowych w codziennych operacjach. Co więcej, nowy obiekt zapewni klientom bardziej płynne i efektywne procesy przy odbieraniu i nadawaniu przesyłek.

Z przyjemnością ogłaszamy współpracę z FedEx. Fakt, że FedEx zdecydował się ulokować u nas swój nowy globalny hub lotniczy, stanowi odzwierciedlenie pozycji lotniska w Stambule jako strategicznego węzła komunikacyjnego nie tylko dla pasażerów, ale także dla sektora cargo i logistyki. Jesteśmy przekonani, że nowy obiekt jeszcze bardziej ugruntuje wizję i misję iGA Istanbul Airport oraz zaangażowanie w uzyskanie pozycji globalnego hubu i okna na świat – skomentował wydarzenie Kadri Samsunlu, CEO iGA Istanbul Airport.

Port lotniczy iGA Stambuł stanowi największy w historii Turcji projekt infrastrukturalny. Rozpoczął swoją działalność 29 października 2018 roku i od 6 kwietnia 2019 roku działa z pełną przepustowością. Lotnisko w Stambule zajmuje ogromny obszar o powierzchni 76,5 miliona metrów kwadratowych i jest usytuowane zaledwie 35 kilometrów od centrum miasta. Realizacja projektu budowy została podzielona na cztery etapy. Obecnie, po ukończeniu pierwszego etapu, lotnisko iGA Stambuł posiada pięć aktywnych pasów startowych, terminal o przepustowości 90 milionów pasażerów oraz wieżę kontroli ruchu lotniczego. Przewiduje się, że po zrealizowaniu wszystkich etapów, port lotniczy iGA Stambuł będzie mógł obsłużyć 200 milionów pasażerów rocznie.

Turecki przewoźnik pokochał Airbusy! Kupuje kolejne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button