LotniczyTransport

Turecki przewoźnik pokochał Airbusy! Kupuje kolejne

W ciągu następnych dziesięciu lat Turkish Airlines planuje stopniowo zwiększać swoją flotę

Turkish Airlines prowadzi negocjacje w sprawie zakupu samolotów o wartości miliardów dolarów, a Airbus i Boeing mają nadzieję na zamówienia na nawet 600 maszyn. Jednak decyzja wciąż nie została podjęta. W międzyczasie, zamiast tego, Turkish Airlines zdecydowało się najpierw zwiększyć swoją flotę samolotów A350 o dziesięć sztuk, które zostaną dostarczone do roku 2027.

Turkish Airlines chce nabyć kolejne samoloty Airbus

W wyniku sankcji nałożonych na Rosję, Aeroflot zrezygnował z zamówienia u Airbusa. Wówczas Turkish Airlines skorzystało z okazji i przejęło sześć z czternastu obecnie posiadanych przez nich A350-900, które pierwotnie miały zostać dostarczone dla Aeroflotu przez Airbus.

Jak informuje portal Aero, teraz jednak tureckie linie postanowiły zakupić kolejne dziesięć sztuk maszyn. Dostawy będą rozłożone na lata 2025, 2026 i 2027.

W zgodzie z celami rozwoju naszej firmy Rada Nadzorcza postanowiła zakupić łącznie 10 samolotów typu A350-900 od Airbusa – poinformowało Turkish Airlines.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Ambitne plany

W ciągu następnych dziesięciu lat Turkish Airlines planuje stopniowo zwiększać swoją ofertę w tempie rocznym wynoszącym „od siedmiu do dziesięciu procent”. Dyrektor finansowy Murat Seker stwierdził, że linia lotnicza zamierza wspierać rozbudowę swoich zdolności poprzez zamówienia na 400 samolotów krótkodystansowych i 200 samolotów długodystansowych.

Szacujemy, że w 2025 roku nasza flota będzie liczyć około 500 samolotów, a do 2028 roku planujemy osiągnąć liczbę 600 samolotów – dodał Seker.

Nie ogłoszono jednak jeszcze żadnych konkretów. Jak informuje portal Aero, Seker wyjaśnił, że kluczową rolę w podjęciu decyzji odgrywają silniki.

Dokładnie analizujemy rodzaje silników i umowy serwisowe. To właśnie dlatego jeszcze nie podjęliśmy żadnej decyzji – wskazał.

Turkish Airlines już przejęły dwa rosyjskie Airbusy

To nie pierwszy raz, gdy Turkish Airlines przejęły Airbusy, które początkowo miały trafić do floty rosyjskiego Aeroflotu. Na początku sierpnia przewoźnik otrzymał dwa A350-900. Samoloty Airbus A350-900 wcześniej należące do Turkish Airlines mają 329 miejsc, z czego 32 w klasie biznesowej i 297 w ekonomicznej. Z kolei samoloty początkowo planowane dla Aeroflotu mają 316 miejsc, z czego 28 w klasie biznesowej i 288 w ekonomicznej.

Czytaj też: Turkish Airlines przejęły dwa Airbusy, które miały latać dla Rosji

Mają o 4% mniej miejsc siedzących. Różne konfiguracje łatwo zauważyć w rozkładach dostępnych za pośrednictwem OAG i Cirium. Według najnowszych danych, na około 20 trasach z lotniska w Stambule do końca grudnia będzie można zobaczyć pojazdy z 316 miejscami. Najprawdopodobniej zmieni się to, gdy więcej lotów zostanie przydzielonych dla dwóch nowych samolotów. 

Nie lubisz dzieci w samolocie? Ten przewoźnik ma rozwiązanie!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button