LotniczyTransport

Szwajcarski Edelweiss wycofuje A340. Zastąpi je młodszym rodzeństwem

Edelweiss będzie obsługiwać nowe samoloty w konfiguracji dla 339 pasażerów

Kolejny przewoźnik kończy z A340. Edelweiss zastąpi swoje A340 odnowionymi A350. Samoloty będą początkowo użytkowane z oryginalnym wnętrzem LATAM.

Edelweiss wycofuje Airbusy A340

Czterosilnikowe samoloty Airbus A340 stają się coraz rzadsze. Kolejnym przewoźnikiem, który ogłosił ich wycofanie, jest szwajcarska firma specjalizująca się głównie w lotach czarterowychEdelweiss Air. Edelweiss, który jest częścią Swiss International Air Lines, zamierza zastąpić je nowymi samolotami A350.

Jak informuje portal Zdopravy, podczas gdy Swiss inwestuje w nowe A350, Edelweiss zdecydował się na zakup używanych A350-900 od latynoamerykańskiego przewoźnika LATAM. Ten zdecydował się na wycofanie ich w celu uproszczenia floty. Samoloty te wejdą do użytku w 2025 roku. Samoloty typu A350 zastąpią we flocie samoloty A340-300. Edelweiss posiada pięć A340-300 o średnim wieku dwudziestu lat.

To kamień milowy w trzydziestoletniej historii naszej firmy. Będziemy mieć jedną z najmłodszych flot długodystansowych w Europie – powiedział prezes Edelweiss, Bernd Bauer.

Czytaj też: Turecki przewoźnik pokochał Airbusy! Kupuje kolejne

Szwajcarski Edelweiss wycofuje Airbusy A340. Zastąpi je młodszym rodzeństwem
Edelweiss

Różnice między A340 a A350

Jak informuje portal Zdopravy, Edelweiss będzie obsługiwać nowe samoloty w konfiguracji dla 339 pasażerów, z czego 246 w klasie ekonomicznej, 63 w klasie Economy Max z większym przestrzenią na nogi oraz 30 miejsc w klasie biznes. Przewoźnik ogłosił, że z powodu braku materiałów i możliwości naprawczych pierwsze cztery samoloty będą latać z oryginalnym wnętrzem od LATAM.

Czytaj też: Dlaczego inflacja w Szwajcarii jest niska? Wyjaśniamy!

Choć zarówno Airbus A340, jak i A350 są szerokokadłubowymi samolotami dalekiego zasięgu, mają wiele istotnych różnic. Pierwszą różnicą jest wiek konstrukcji. Airbus A340 został wprowadzony na rynek w latach 90. XX wieku, podczas gdy A350 to samolot z lat 2010. Pod względem zasięgu, A350 jest również bardziej wszechstronny. Może pokonać dłuższe trasy niż A340, co czyni go bardziej atrakcyjnym dla linii lotniczych obsługujących odległe destynacje.

Chcesz kupić Airbusa? To się dobrze składa, bo sześć jest na sprzedaż

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button