PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Koleje Czeskie: Finansowy przełom w pierwszym półroczu 2023 roku

Koleje Czeskie, znane z długiej i bogatej tradycji, prezentują imponujące wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023 roku. Po serii wyzwań, czy czeski gigant kolejowy w końcu odnajduje drogę do stabilności i wzrostu?

  • Zysk: Imponujący wynik – 987 milionów Kč przed opodatkowaniem.
  • Wzrost przychodów: Aż o 3 miliardy Kč w porównaniu do poprzedniego roku.
  • Międzynarodowe przewozy: Segment z największym wzrostem.

Analiza wyników Kolei Czeskich

Jak informuje serwis zDopravy, w pierwszym półroczu 2023 roku, Koleje Czeskie prezentują znaczącą poprawę. Sukces ten nie wynikał z przypadku. Kluczową rolę odegrały tu zakończenie ograniczeń pandemicznych, stabilizacja na rynku energetycznym oraz wzmocnienie korony czeskiej.

Osobny wzrost zysków w segmencie przewozów pasażerskich potwierdza, że Koleje Czeskie przystosowują się do zmieniających się warunków. Co więcej, zysk pochodzi nie tylko z działalności głównej firmy, ale również z dochodów jej spółek córek. Na przykład, Výzkumný Ústav Żelezniční prawie podwoił swój zysk do 290 milionów koron.

Warto zauważyć, że przychody z biletów rosły szybciej niż liczba pasażerów, co wskazuje na skuteczne strategie cenowe. Jak komentuje Michal Krapinec, dyrektor generalny Kolei Czeskich:

Po trudnych latach zmagania się z pandemią, kryzysem na Ukrainie oraz wzrostem cen energii, możemy śmiało powiedzieć, że wracamy na właściwe tory. Teraz skupiamy się na dalszym rozwoju, modernizacji i inwestycjach.

Narastające znaczenie międzynarodowych przewozów

Międzynarodowy segment transportu notuje wyjątkowy wzrost, szczególnie na trasach międzypaństwowych. Jak podkreśla Krapinec:

Obecnie przewozimy więcej pasażerów na tych trasach niż w 2019 roku. Za tym trendem stoją głównie turyści z zagranicy, w tym także z krajów spoza Europy.

W pierwszym półroczu Koleje Czeskie wprowadziły do eksploatacji połowę z planowanych na ten rok 80 nowych pociągów, głównie jednostek RegioPanter i RegioFox. Rok 2024 zapowiada się równie obiecująco z planowanym wprowadzeniem nowych składów ComfortJet na połączenia dalekobieżne.

Co istotne, w ostatnich latach jesteśmy świadkami ewolucji w sektorze kolejowym, szczególnie pod kątem międzynarodowych przewozów. Koleje Czeskie, podążając za tym trendem, intensyfikują swoją działalność na trasach międzynarodowych, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie klientów.

Czytaj również: Czeskie Koleje wycofały polskie pociągi! Po dwóch dniach, bo się psują

Współpraca z sąsiednimi krajami i inwestycje w nowoczesny tabor skierowany na długodystansowe połączenia przyczyniają się do wzrostu popularności transgranicznych podróży kolejowych. Dzięki starannie zaplanowanej strategii oraz nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym Koleje Czeskie zyskują przewagę konkurencyjną, podnosząc jakość usług i komfort podróżowania. Kluczem do sukcesu jest także elastyczność oferty, dostosowana do potrzeb różnorodnych grup pasażerów, zarówno turystów, jak i osób podróżujących służbowo.

Zyski i rozwój Kolei Czeskich

Koleje Czeskie po pewnym czasie poinformowały o znaczącej poprawie swojego bilansu finansowego. W pierwszej połowie tego roku odnotowano zysk przed opodatkowaniem w wysokości 987 milionów koron, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza wzrost o niemal 2 miliardy koron. Tak pozytywny wynik w dużej mierze wynika z czynników, których przewoźnik nie mógł bezpośrednio kontrolować: końcem restrykcji związanych z pandemią, stabilizacją na rynku energetycznym oraz wzmocnieniem korony czeskiej.

Zgodnie z najnowszymi półrocznymi raportami, nie tylko główna spółka, ale także jej spółki zależne osiągnęły zyski. Na przykład, pewien instytut badawczy związany z branżą kolejową podwoił swój zysk, osiągając wartość 290 milionów koron. Co więcej, łączne przychody Grupy Kolei Czeskich wzrosły rok do roku o ponad 3 miliardy koron.

Czytaj również: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Michał Krapinec, dyrektor generalny Kolei Czeskich, podkreślił trudności, z którymi firma zmagała się w ostatnich latach — takie jak pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie czy gwałtowny wzrost cen energii. Niemniej jednak, jak podkreślił, teraz firma koncentruje się na nowej fazie rozwoju, modernizacji oraz inwestycjach.

Trendy w transporcie i finansowanie

Wzrost liczby pasażerów w porównaniu rok do roku wyniósł 5,5%, osiągając 79 milionów. Przychody z biletów wzrosły jeszcze szybciej, o 697,4 miliona koron, co stanowi wzrost o 18%. W raporcie podkreślono, że szybszy wzrost przychodów jest widoczny przede wszystkim w transporcie międzynarodowym.

Michal Krapinec dodał, że największy wzrost liczby pasażerów obserwowany jest na trasach międzynarodowych. Firma zauważyła wzrost liczby turystów, zwłaszcza z zagranicy.

W pierwszym półroczu uruchomiono około połowy z planowanych na ten rok 80 pociągów, w tym głównie jednostki RegioPanter i RegioFox. W 2024 roku firma planuje wprowadzenie nowych pociągów ComfortJet na trasy dalekobieżne.

Jeśli chodzi o transport towarowy, przyniósł on zysk przed opodatkowaniem w wysokości 481 milionów koron, głównie dzięki ekspansji za granicę. Prezes zarządu ČD Cargo, Tomáš Tóth, wskazał na znaczące wzrosty na rynkach zagranicznych oraz na pewne trudności na rynku krajowym.

Na koniec warto dodać, że zadłużenie firmy utrzymuje się na poziomie 70 miliardów koron. W tym roku firma spłaciła obligacje o wartości 400 milionów euro, a także skorzystała z dwóch długoterminowych kredytów o łącznej wartości 8,6 mld koron. Podsumowując, wynik Kolei Czeskich w pierwszym półroczu 2023 roku są obiecujące. Mimo trudności minionych lat firma potwierdza swoją stabilną pozycję na rynku oraz zdolność do adaptacji i rozwoju.

Czesi mają problem z polskimi RegioFox! Co zrobi PESA?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button