PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerceInfo z rynku
Gorące newsy

Sztuczna inteligencja ma pozytywny wpływ na handel detaliczny

W obszarze handlu elektronicznego coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie sztucznej inteligencji

Mniej niż połowa (41 procent) kupujących w Wielkiej Brytanii uważa, że sztuczna inteligencja (SI) pozytywnie wpływa na ich doświadczenia zakupowe i handel. Niemniej jednak, ponad dwie trzecie (70 procent) preferuje marki oferujące spersonalizowane rekomendacje, co jest typowym zastosowaniem SI w handlu online.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na handel?

Wspomniane dane pochodzą z nowych badań przeprowadzonych przez SAP Emarsys. W badaniu udział wzięło ponad 2000 kupujących w Wielkiej Brytanii, zaś celem analizy było zrozumienie ogólnego konsensusu na temat tego, jaki wpływ sztuczna inteligencja ma na handel detaliczny.

Jak informuje portal Ecommerce News, w obszarze handlu elektronicznego coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie sztucznej inteligencji. Kilka miesięcy temu Zalando wprowadziło wersję beta asystenta modowego opartego na ChatGPT. Ponadto, często używa się SI do tworzenia spersonalizowanych ofert w biuletynach informacyjnych sklepów internetowych.

Czytaj też: Zalando wprowadza skanery ciała. Rewolucja czy przesada?

Według badań, 25 procent konsumentów w Wielkiej Brytanii martwi się, że SI może negatywnie wpłynąć na ich doświadczenia zakupowe. Ponadto, 91 procent stwierdziło, że wolałoby komunikować się z ludźmi niż z SI. Niemniej jednak, tylko 31 procent jest w stanie odróżnić człowieka od chatbota opartego na SI.

Korzyści płynące ze stosowania AI

Badania wskazują, że konsumenci nie zdają sobie sprawy, że za ich doświadczeniami klientów kryje się sztuczna inteligencja. Kupujący cieszą się ze spersonalizowanych rekomendacji i szybkich procesów płatności, ale nie zdają sobie sprawy, że za tymi postępami stoi SI.

Korzyści ze stosowania SI w handlu detalicznym są niezwykle ważne – nie tylko dla marek, ale także dla klientów. Jasne jest, że obecnie kupujący nie są całkowicie przekonani o wartości SI, ale gdy jest ona stosowana odpowiedzialnie, może naprawdę wzmocnić doświadczenie użytkownika we wszystkim, począwszy od otrzymywania właściwych rekomendacji aż do łatwych procesów zakupowych – powiedziała Kelsey Jones, globalna dyrektorka ds. marketingu produktowego w SAP Emarsys.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja bankierem centralnym? Długo, długo nie!

Jak informuje portal Ecommerce News, konsumentów często niepokoi zbieranie danych na potrzeby SI. Przynajmniej 60 procent pragnie, aby sprzedawcy stworzyli lepszą równowagę między zbieraniem danych a poprawą doświadczeń zakupowych. Niezwykle istotne jest, aby sprzedawcy edukowali konsumentów na temat zbierania danych.

Spersonalizowane doświadczenia, które napędzają wzrost biznesu i budują długotrwałą lojalność klientów, nie są realistyczne bez danych, dlatego też niezwykle istotne jest, aby sprzedawcy edukowali kupujących i osiągnęli wzajemnie korzystną równowagę w zakresie udostępniania Przejrzystość odgrywa kluczową rolę. Marki muszą wyjaśnić, w jaki sposób dane są wykorzystywane oraz jaką bezpośrednią wartość oferują konsumentom poprzez generowanie spersonalizowania, którego tak bardzo pragną na każdym etapie interakcji – dodała Jones.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja rewolucjonizują e-commerce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button