PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
IntermodalnyMorskiTransport
Gorące newsy

Arabowie zainwestują pół miliarda dolarów w indyjski terminal

Tuna-Tekra to nowy ogromny terminal kontenerowy o przepustowości 2,19 miliona TEU

Firma DP World ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisała umowę koncesyjną z władzami Portu Deendayal. DP World zainwestuje pół miliarda dolarów w nowy terminal Tuna-Tekra w Indiach. Tuna-Tekra to nowy ogromny terminal kontenerowy o przepustowości 2,19 miliona TEU rocznie, zlokalizowany w porcie Kandla w stanie Gujarat na zachodnim wybrzeżu Indii. 

DP World zainwestuje w terminal w Indiach

W styczniu władze Portu Deendayal przyznały koncesję na rozwinięcie terminalu kontenerowego Tuna-Tekra firmie Hindustan Infralog Private Limited, spółce joint venture między DP World a Narodowym Funduszem Inwestycji i Infrastruktury, platformą inwestycyjną w Indiach wspartą przez rząd Indii. Koncesja opiera się na zasadzie Buduj-Eksploatuj-Przekształć (BEP) na okres 30 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 20 lat.

Jak informuje portal Offshore Energy, projekt obejmuje budowę ogromnego terminala kontenerowego w Tuna-Tekra w pobliżu istniejącego Portu Deendayal, za około 510 milionów dolarów. Po zakończeniu budowy w 2027 roku, terminal o przepustowości 2,19 miliona TEU rocznie będzie wyposażony w nowy sprzęt oraz nabrzeże o długości 1100 m, zdolne obsłużyć statki nowej generacji o ładowności ponad 18 000 TEU. W ramach tej umowy koncesyjnej nabrzeże może zostać dodatkowo wydłużone do 1375 m.

Czytaj też: Tajwański port otwiera siódmy terminal kontenerowy

DP World połączy nowy terminal w Indiach z obszarem przyległym poprzez sieć dróg, autostrad, kolei oraz Specjalnych Korytarzy Towarowych, wspierając rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania logistyczne w północnej, zachodniej i centralnej części Indii, łącząc przedsiębiorstwa z tych regionów z globalnymi rynkami.

Mega-terminal Tuna-Tekra będzie jednym z największych terminali kontenerowych w kraju. Pomoże zwiększyć wydajność i zdolność obsługi ładunków portu. Jako jeden z najbardziej ruchliwych portów Indii, zobowiązani jesteśmy do zwiększenia naszej zdolności obsługi narodu i przedsiębiorstw poprzez redukcję zatorów i zwiększenie efektywności handlu – skomentował S.K. Mehta, Przewodniczący władz Portu Deendayal.

DP World zarządza pięcioma terminalami kontenerowymi

Jak informuje portal Offshore Energy, obecnie DP World zarządza pięcioma terminalami kontenerowymi w Indiachdwoma w Mumbaju i po jednym w Mundrze, Cochin i Chennai – o łącznej pojemności około 6 milionów TEU. Dzięki dodaniu Tuna Tekra, DP World osiągnie łączną pojemność 8,19 miliona TEU.

Zaszczytem jest dla nas partnerstwo z władzami Portu Deendayal przy rozwijaniu tego nowego ogromnego terminala kontenerowego w Tuna-Tekra. Inwestycja umożliwi DP World tworzenie możliwości handlowych, łącząc północną, zachodnią i centralną część Indii z rynkami światowymi – powiedział Sultan Ahmed Bin Sulayem, Przewodniczący Grupy i CEO DP World.

Czytaj też: BRICS rozszerza się o nowe państwa. Jaka będzie rola wzmocnionej koalicji?

Projekt jest częścią Krajowej Sieci Infrastrukturalnej i będzie uzupełniać inicjatywy rządu Indii, takie jak Mistrzowski Plan PM Gati Shakti oraz Krajowa Polityka Logistyczna. Terminal kontenerowy będzie w pełni zgodny z wytycznymi dotyczącymi ekologicznych portów, zapewniając równowagę w operacjach portowych poprzez przyjęcie praktyk ekologicznego zarządzania środowiskiem portowym, co przyczyni się do długoterminowych celów zrównoważonego rozwoju, określonych przez rząd Indii.

Transport kontenerowy między Rosją a Indiami mocno rozkwitł

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button