DrogowyTransport

Niemiecki koncern wybiera Kanadę na pierwszą fabrykę ogniw akumulatorowych poza Europą

Volkswagen w Kanadzie wybuduje fabrykę ogniw. Koncern będzie korzystał ze wsparcia zarówno ze strony Kanady, jak i Stanów Zjednoczonych. 

Volkswagen w Kanadzie – nowa fabryka ogniw akumulatorowych

Zakład będzie zlokalizowany w mieście St. Thomas, oddalonym na północny wschód od amerykańskiego Detroit. VW chce od 2033 roku produkować i sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne m.in. w Europie.

Zobacz także: Brytyjska fabryka BYD nie powstanie. Brexit zniechęcił producenta

Volkswagen przestawił plany w grudniu minionego roku, jednak dopiero teraz ujawniono istotne szczegóły dotyczące inwestycji. Pół roku po podpisaniu umowy zakładającej dostęp do kanadyjskich złóż, koncern ogłosił lokalizację. Dostęp do tamtejszej bazy surowcowej pozwoli na zwiększenie produkcji, zapewniając stałą podaż niklu czy litu.

Arno Antlitz, dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny Volkswagena powiedział:

Nasze silne podstawy finansowe pozwalają nam nadal inwestować w elektryfikację i cyfryzację naszej firmy.

Wcześniej firma ogłosiła nowy pakiet inwestycyjny o wartości 193 mld USD na lata 2023-2027. Zgodnie z założeniami, ma on pomóc w realizacji strategii grupy dotyczącej akumulatorów. Mowa głównie o zwiększeniu obecności w regionie Ameryki Północnej.

Zobacz także: Moody’s obniża ocenę amerykańskiego systemu bankowego do negatywnej!

Kanada otwarta na nowe inwestycje w ramach tzw. zielonego łańcucha dostaw

Kanadyjski federalny minister ds. innowacji Francois-Phillippe Champagne powiedział w wypowiedzi dla agencji prasowej Reuters, że jest to największa pojedyncza inwestycja w sektorze motoryzacyjnym w historii Kanady. Jego zdaniem oznacza to początek dużych przemian w łańcuchu dostaw, ze szczególnym naciskiem na zielone inwestycje.

Jak przekazano, decydując się na budowę nowej fabryki, Volkswagen skorzysta zarówno z dotacji kanadyjskich, jak i amerykańskich. To odpowiedź na obowiązujące w USA regulacje dotyczące tego, że 50% komponentów akumulatorów samochodów elektrycznych musi być produkowanych w Ameryce Północnej, aby pojazdy kwalifikowały się do ulg podatkowych. Biały Dom ogłosił latem zeszłego roku tzw. ustawę o redukcji inflacji (IRA), która zachęca do inwestycji w elektryki (Więcej: Biden podpisał Inflation Reduction Act. Ogromne inwestycje w transformację energetyczną oraz W USA zatwierdzono ustawę o redukcji inflacji. Jak wpłynie ona na łańcuchy dostaw? ).

Amazon oszczędza, ale jednocześnie kupuje nowe naczepy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button