Info z rynkuIntralogistyka

Zmiany sektora healthcare napędzają zmiany w łańcuchach dostaw

Sposoby poszukiwania, wyboru i dostępu pacjentów do terapii ewoluują

Zmiany sektora healthcare nadają kształt łańcuchom dostaw. Sześć kluczowych trendów transformuje przestrzeń opieki zdrowotnej, stawiając przed przedsiębiorstwami logistycznymi nowe wyzwania. Istotny motor napędowy innowacyjnych metod terapeutycznych oraz technologii diagnostycznych stanowi cyfryzacja.

Zmiany sektora healthcare wpływają na łańcuchy dostaw

Zgodnie z opublikowanym raportem DHL dotyczącym sektora usług zdrowotnych, branże nauk przyrodniczych i medycyny ulegają przeobrażeniu, które wynika z różnorodnych czynników. W raporcie przeprowadzono analizę zmieniających się tendencji sektorowych, uwzględniając kluczowe trendy, takie jak skoncentrowana na pacjentach opieka zdrowotna, implementacja zrównoważonych strategii oraz kreowanie nowych ekosystemów branżowych. Ponadto, opisano reakcje łańcuchów dostaw na te zmiany oraz omówiono wyzwania, z jakimi borykają się firmy logistyczne.

Czytaj też: UPS Healthcare powiększa centrum logistyczne pod Warszawą 

Analiza DHL wykazuje, że sposoby poszukiwania, wyboru i dostępu pacjentów do terapii ewoluują. Badania ukazują, iż 90% pokolenia Z przed wizytą u lekarza poszukuje online danych dotyczących kosztów usług medycznych oraz opcji leczenia. Wzrasta rosnąca popularność tzw. zdecentralizowanych badań klinicznych (DCT) – 89% sponsorów tych badań (w przynajmniej jednym badaniu klinicznym) wykorzystuje technologię do umożliwienia ich realizacji poza placówkami medycznymi. To przekłada się na zwiększoną efektywność w porównaniu do badań wymagających fizycznej obecności w klinikach – w tym kontekście redukowany „ruch ludzi” może zostać zastąpiony rosnącym przewozem produktów medycznych na jeszcze bardziej zróżnicowany rynek.

Strategie terapeutyczne przechodzą ewoluują

Tendencje demograficzne i sektorowe również generują zmiany sektora healthcare. Na tę branżę mają wpływ m.in. presja ograniczenia kosztów publicznej służby zdrowia, proces starzenia się populacji oraz narastające zainteresowanie konsumentów własnym zdrowiem i samopoczuciem. Dodatkowo, pojawiają się nowe standardy usług oraz modele subskrypcji produktów medycznych, co przyczynia się do wzrostu sprzedaży e-commerce i wprowadzenia nowych kategorii produktów. To skutkuje dodatkowymi wymaganiami w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw i logistyki.

Widoczny jest także rozwój nowych strategii terapeutycznych, w tym wyrobów biofarmaceutycznych oraz medycyny bazującej na genach. Przewiduje się, że rynek takich terapii wzrośnie z około 5 miliardów dolarów w 2012 roku do prawie 37 miliardów dolarów w 2027 roku. Produkty biofarmaceutyczne są delikatne oraz kosztowne, więc ich obsługa w ramach łańcucha dostaw wymaga szczególnej uwagi na każdym etapie. W związku z tym, przemysł farmaceutyczny inwestuje rocznie ponad 17 miliardów dolarów w logistykę łańcucha chłodniczego. To skutkuje powstaniem różnorodnych usług logistycznych w tym obszarze, obejmujących przesyłki wymagające utrzymania temperatur aż do -196°C.

Czytaj też: Jest najgorzej w UE. Niezaspokojone potrzeby medyczne dotyczą aż 7,3% dzieci w Polsce

Redukcja emisji ważnym aspektem

Podobnie jak inne gałęzie przemysłu, sektor opieki zdrowotnej dąży do redukcji swojego śladu węglowego. W obecnej chwili odpowiada za 4-5% globalnych emisji dwutlenku węgla oraz wytwarza 300 milionów ton plastiku rocznie. Co interesujące, branża farmaceutyczna emituje więcej CO2 niż cały światowy przemysł samochodowy. Dla sektora zdrowia zrównoważone podejście do ochrony środowiska może być wspomagane przez inicjatywy sugerowane przez przedsiębiorstwa logistyczne, takie jak wykorzystywanie ekologicznych paliw. Przykładem jest DHL Express, który jako jeden z pierwszych przewoźników zdecydował się na ich wdrożenie. To umożliwiło wprowadzenie usługi GoGreen Plus – pierwszej tego rodzaju inicjatywy wśród międzynarodowych przewoźników, dając klientom możliwość redukcji emisji CO2 związaną z transportem przesyłek, dzięki użyciu zrównoważonych paliw lotniczych (SAF).

Identyfikowane tendencje przekształcają model dostarczania usług zdrowotnych, szczególnie w obszarach produktów medycznych, prywatnej opieki zdrowotnej, farmaceutycznych produktów, badań klinicznych oraz struktur rządowych i pozarządowych. Te zmiany sektora healthcare stawiają przed łańcuchami dostaw w sektorze zdrowia nowe, czasem różnorodne wyzwania, wprowadzając zmiany naw istniejących procesach, jak i konieczność adaptacji zupełnie nowych modeli. To dotyczy zarówno lepszej przejrzystości i kontroli dystrybucji poprzez segmentację łańcuchów dostaw i kanałów dystrybucji, jak i rygorystycznego zabezpieczenia przesyłek oraz ciągłego monitorowania w czasie rzeczywistym w celu zapewnienia niezawodności systemu dystrybucyjnego. W odpowiedzi na niedobory szczepionek w okresie pandemii COVID-19, wiele państw rozważa gruntowną reformę procesów logistycznych, obejmującą przemyślenie możliwości zwiększenia krajowej produkcji kluczowych produktów medycznych, gromadzenia zapasów oraz zwiększenia liczby transportów szczepionek do odległych regionów o słabo rozwiniętej infrastrukturze. Rozpoznanie, jak przyszłościowo będzie funkcjonować łańcuch dostaw, pozwoli firmom zidentyfikować niezbędne możliwości i perspektywy.

Magazyn UPS Healthcare w Ostrawie w Czechach został rozbudowany

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button