LotniczyTransport
Gorące newsy

Rosyjski samolot SJ100 już lata! Ale zachodnie silniki zostawili…

Rosjanie postanowili skonstruować swój własny, w pełni rosyjski samolot SJ100

Rosyjski samolot SJ100 oficjalnie odbył swój pierwszy lot testowy. Minister Przemysłu Denis Manturow nazwał to wydarzenie sukcesem rosyjskiego przemysłu lotniczego. Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa Przemysłu, nowa rosyjska maszyna została skonstruowana w pełni z rosyjskich materiałów i części. Tyle tylko, że to kłamstwo.

Rosyjski samolot SJ100 odbył pierwszy lot

Rosyjski sektor lotniczy jest jednym z tych, które najbardziej ucierpiały z powodu zachodnich sankcji nałożonych w następstwie rosyjskiego najazdu na Ukrainę. Rosjanie postanowili więc skonstruować swój własny, w pełni rosyjski samolot SJ100. Jak informuje portal Aero, maszyna odbyła właśnie swój pierwszy testowy lot.

Według informacji podanych przez rosyjskie Ministerstwo Przemysłu, pierwszy lot testowy SJ100 trwał około 54 minut. W tym czasie samolot wzniósł się na wysokość 3000 metrów oraz osiągnął maksymalną prędkość 343 kilometrów na godzinę. Chociaż ta prędkość jest stosunkowo niska w porównaniu do zachodnich maszyn, władze oceniły testowy lot jako udany, ponieważ „potwierdzono stabilne działanie wszystkich rodzimych systemów oraz zdolność sterowania i stabilność samolotu w powietrzu”.

Czytaj też: Blamaż rosyjskiego przemysłu lotniczego. Słynny Irkut MS-21 to porażka

Zachodnich silników nie wymontowano

Jak informuje portal Aero, SJ100 to okrojona wersja regionalnego samolotu Suchoj Superjet SSJ100. Jednakże od roku 2010 seryjnie produkowany samolot posiadał wiele zagranicznych komponentów, na które obecnie nałożono sankcje.

Dotyczy to przede wszystkim silnika. Do tej pory SSJ100 korzystał z silnika SaM-146, który był produkowany przez spółkę joint venture z francuskim producentem Safran. W przypadku SJ100 zastosowano rosyjskie silniki PD-8, jednakże zmiana ta zostanie wprowadzona później. I tak też w prototypie SJ100, który odbył testowy lot, wciąż używane są zachodnie silniki SaM-146. Dopiero druga wersja SJ100 ma być wyposażona w zestawy PD8.

Trzeba jednak zauważyć, że poza silnikami Rosjanie zastąpili ponad 40 zespołów komponentów od zachodnich dostawców swoimi rosyjskimi odpowiednikami. Wymieniono podwozie, awionikę i układ sterowania lotem, a także system klimatyzacji i zasilania pokładowego.

Obejście sankcji

Jak informuje portal Aero, po rozpoczęciu wojny Stany Zjednoczone i Unia Europejska zakazały nie tylko eksportu samolotów Boeinga i Airbusa do Rosji, ale także dostarczania komponentów i części zamiennych dla rosyjskich samolotów.

Wielu rosyjskich przewoźników lotniczych było zmuszonych pozyskiwać części zamienne z wycofanych z eksploatacji samolotów. Według doniesień mediów, największe przedsiębiorstwa lotnicze znalazły jednak sposoby obejścia sankcji.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Według raportu niezależnego portalu Wjorstka, cztery największe firmy lotnicze w kraju – Aeroflot, S7, Pobeda i Rossija – od początku roku zaimportowały części o łącznej wartości około 100 milionów euro.

Aeroflot wyłączył hamulce w samolotach! Kiedy pierwsza katastrofa?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button