LotniczyTransport

IATA: Globalny ruch lotniczy zbliża się do poziomu sprzed pandemii

Dużą rolę w ożywieniu branży odegrały podróże krajowe

Według IATA globalny ruch lotniczy osiągnął 94% poziomu sprzed pandemii. Proces odbudowy branży lotniczej po COVID-19 nadal trwa, a dużą rolę w ożywieniu branży odegrały podróże krajowe.

Globalny ruch lotniczy wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) opublikowało dane dotyczące ruchu pasażerskiego za miesiąc czerwiec i porównało je z poprzednimi latami, wraz z analizą całoroczną. IATA, skupiająca ponad 300 linii lotniczych reprezentujących 83% całkowitej przepływu pasażerów na świecie, ogłosiła, że branża lotnicza prawie osiągnęła poziomy podróży z 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19.

Czytaj też: Cathay Pacific oczekuje stabilizacji przewozów cargo po pandemii

Jak informuje portal Simple Flying, czerwiec przyniósł znaczącą poprawę w branży lotniczej, a globalny ruch osiągnął 94,2% poziomu w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Dużą rolę w ożywieniu branży odegrały podróże krajowe, przekraczając poziomy sprzed pandemii dzięki wzrostowi o 27,2% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Międzynarodowy ruch lotniczy również wykazywał wzrost w czerwcu, choć wciąż nie odzyskał pełnego poziomu sprzed pandemii. Region Azja-Pacyfik odnotował największy wzrost w ruchu międzynarodowym.

Wzrost ruchu lotniczego w obszarze Azji i Pacyfiku

Jak informuje portal Simple Flying, szczególnie widoczny wzrost odnotowano w obszarze Azji i Pacyfiku. Region ten wykazał 90,1% wzrost w RPK dla ruchu międzynarodowego. Dodatkowo, pojemność wzrosła o 115%, a wskaźnik obłożenia wzrósł do 83%. Europa i Ameryka Północna miały najniższy wzrost RPK, wynoszący około 13% dla każdego z nich. W Europie linie lotnicze odnotowały ogólny wzrost ruchu na poziomie 14%. W skład tego wchodził wzrost pojemności o 12,6% i poprawa wskaźnika obłożenia, który osiągnął niemal 89%. Przewoźnicy z Ameryki Północnej odnotowali wzrost ruchu międzynarodowego o 23% i mieli największy wskaźnik obłożenia na świecie, wynoszący 90,2%.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo 

Letni sezon podróży rozpoczął się mocno w czerwcu, ze wzrostem popytu w dwucyfrowych liczbach i średnimi wskaźnikami obłożenia przekraczającymi 84%. Samoloty są pełne, co jest dobrą wiadomością dla linii lotniczych, lokalnych gospodarek oraz miejsc pracy związanych z podróżami i turystyką. Wszyscy korzystają z trwającej odbudowy branży – wskazał Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.

Izraelski przewoźnik El Al zwiększył swoje zyski o… 1000%

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button