E-commerceInfo z rynku
Gorące newsy

Poczta Polska w fatalnej kondycji finansowej. Spółka ma problem

Czy Orlen wyciągnie "pomocną dłoń"?

Poczta Polska, będąca ważną częścią polskiej historii i dziedzictwa komunikacyjnego, stoi teraz w obliczu licznych wyzwań, które zagrażają jej pozycji na rynku. Rośnie liczba problemów, zarówno finansowych, jak i operacyjnych. Jakie są przyczyny tej trudnej sytuacji i czy interwencja Orlenu może przynieść pożądaną poprawę?

Kryzys w Poczcie Polskiej. Czy Orlen będzie w stanie pomóc?

Jak informuje poniedziałkowa Rzeczpospolita, Poczta Polska, jedna z najstarszych instytucji w Polsce, od dawna była symbolem solidności i pewności w świadczeniu usług komunikacyjnych. Jednak ostatnie lata przyniosły ze sobą lawinę wyzwań, które wstrząsnęły jej fundamentami.

Począwszy od cyfrowej rewolucji, która zepchnęła tradycyjną korespondencję na dalszy plan, aż po rosnące koszty operacyjne i konkurencję ze strony nowych graczy na rynku, sytuacja Poczty stała się coraz bardziej skomplikowana. Dodatkowo niefortunne decyzje zarządu, takie jak ograniczenie zatrudnienia czy brak inwestycji w nowoczesne technologie, pogłębiły tylko problemy.

Czytaj również: Poczta Polska idzie z duchem czasu? Inwestuje miliony w e-commerce

Próbując zrekompensować spadek dochodów, Poczta wprowadziła podwyżki cen, co spotkało się z niezadowoleniem klientów. Te zmiany doprowadziły do dalszego spadku ilości wysyłanej korespondencji. To, co kiedyś było tak zwaną „dumą narodu„, teraz potrzebuje głębokich reform i strategicznych partnerstw, aby odzyskać swoją dawną pozycję.

Cena vs. Jakość w usługach Poczty Polskiej

W erze globalizacji i swobody dostępu do informacji, oczekiwania klientów względem usług rosną w zaskakującym tempie. Poczta Polska, podobnie jak wiele innych instytucji publicznych w Europie, próbuje sprostać tym wyzwaniom, jednocześnie starając się utrzymać opłacalność swoich działań. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost cen usług świadczonych przez Pocztę Polską. Co więcej, Polacy, porównując te ceny do standardów i jakości usług oferowanych przez firmy kurierskie czy alternatywne metody komunikacji, zaczynają się zastanawiać. Często zadają sobie pytanie: czy warto?

Otóż wysokie ceny usług pocztowych mogłyby być uzasadnione, jeśli szłyby w parze z jakością. Niestety, częste opóźnienia, zaginione przesyłki czy trudności w śledzeniu ich statusu sprawiają, że wielu klientów czuje się zawiedzionych. Konkurencja, oferując nowoczesne rozwiązania technologiczne, lepszy tracking oraz skrócone czasy dostaw, stawia Pocztę Polską w niekorzystnej pozycji.

Czytaj również: Poczta Polska uruchomiła własne NFT. Rychło w czas…

Nie można też zapominać o globalnym kontekście. W wielu krajach europejskich usługi pocztowe, mimo wyzwań związanych z cyfryzacją i spadkiem zainteresowania korespondencją, prezentują się lepiej pod względem kosztów i efektywności. Porównując je do oferty Poczty Polskiej, wyraźnie dostrzegamy różnice. Są one nie tylko zauważalne, ale również mocno odczuwalne w kieszeniach Polaków. Tym samym, dla wielu z nas stosunek „jakość do ceny” w kontekście krajowych usług pocztowych pozostawia wiele do życzenia. W efekcie coraz więcej osób rozważa korzystanie z alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych.

Orlen – nowy gracz w grze?

Koncern Orlen to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich firm, która przez lata koncentrowała się głównie na branży paliwowej. Ostatnie lata przyniosły jednak szereg zmian strategicznych w działaniach tej potęgi gospodarczej, poszerzając jej działalność o różnorodne sektory rynku. Teraz wydaje się, że Orlen może wkroczyć na rynek pocztowy i kurierski, dając Poczcie Polskiej szansę na odnowienie.

Zbliżając się do tej potencjalnie rewolucyjnej współpracy, warto zastanowić się, jakie korzyści mogłaby przynieść obu stronom. Dla Poczty Polskiej wsparcie Orlenu miałoby niewątpliwie charakter ratunkowy. Z jednej strony, środki i doświadczenie Orlenu mogłyby pomóc w modernizacji i cyfryzacji usług, a z drugiej, wprowadzić innowacje, które uczynią Pocztę Polską bardziej konkurencyjną wobec innych firm kurierskich.

Czytaj również: Grupa ORLEN integruje swoją działalność projektową

Orlen, wchodząc w sektor pocztowy, dąży do dalszej dywersyfikacji swojej działalności. Taki ruch jest strategicznym krokiem, zwłaszcza w obliczu przyszłych zmian w sektorze energetycznym, zwłaszcza związanym z odejściem od paliw kopalnych. Ponadto, poszerzenie oferty o usługi kurierskie i pocztowe otwiera drzwi do dotarcia do nowych grup klientów i umacniania swojej pozycji na rynku.

Poczta Polska i Orlen łączą siły?

Plan restrukturyzacji Poczty Polskiej i jej połączenie z Orlenem jest w fazie przygotowań w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Z informacji uzyskanych nieoficjalnie przez „Rzeczpospolitą”, wynika, że celem jest stworzenie nowej spółki, zdolnej do konkurowania w branży kurierskiej z takimi gigantami jak InPost, DPD czy DHL. Kluczowym elementem tego projektu jest wyodrębnienie działu kurierskiego i logistycznego Poczty Polskiej. „Rzeczpospolita” podkreśla, że połączenie tej części z Orlenem miałoby na celu skorzystanie z dodatkowego kapitału, zważywszy na rozwijającą się usługę kurierską „Orlen Paczka”.

Zapytany o te plany, Orlen potwierdził, że rozważa różne kierunki rozwoju sieci „Orlen Paczka”, ale wstrzymuje się z komentarzem odnośnie potencjalnej współpracy. Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej, nie zdementował tych informacji. Podkreślił, że zarząd Poczty jest w ciągłym dialogu z głównym akcjonariuszem, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla dalszej działalności firmy.

Jednakże, jak w każdej takiej inicjatywie, istnieją również wyzwania. Integracja dwóch tak dużych podmiotów niewątpliwie jest obiecująca. Jednak może napotkać na liczne trudności, zwłaszcza związane z różnicami w kulturze organizacyjnej, podejściu do klienta czy też strategiami działania.

Ratowanie Poczty Polskiej jest nieopłacalne? Rozwiązaniem nie są ciągłe dotacje

Kryzys w Poczcie Polskiej jest wynikiem zmieniających się nawyków komunikacyjnych społeczeństwa. Dodatkowo konkurencja ze strony nowych technologii i firm kurierskich pogłębia ten problem. Niemniej jednak zaangażowanie tak potężnego gracza jak Orlen może przynieść nadzieję na odrodzenie tej ważnej instytucji. Za pomocą odpowiednich strategii, Poczta Polska może odzyskać zaufanie klientów i ponownie stać się kluczowym elementem polskiego krajobrazu komunikacyjnego.

Pytanie tylko — czy rzeczywiście będzie w stanie wyprzedzić konkurencję, lub co najmniej jej dorównać. W innym przypadku dotowanie Poczty Polskiej będzie jedynie podlewaniem studni bez dna. A to w końcowym aspekcie będzie jedynie stratą pieniędzy podatnika. Poczta Polska, choć jest ważnym elementem polskiego krajobrazu komunikacyjnego, zmagając się z wyzwaniami, musi znaleźć nowe metody dostosowania się do zmieniającego się rynku. W innym przypadku jej problemy finansowe będą się jedynie pogłębiały.

Poczta Polska inwestuje w gigantyczny sorter przesyłek za 120 mln PLN

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

15 Komentarze

 1. To co teraz? prezesa Poczty Polskiej na 25 lat do więzienia jak sobie nie radzi i Poczta Polska ma fatalną kondycję finansową?

 2. Pracuję jako listonosz
  W tej chwili największe parcie jest na sprzedaż artykułów(kredki, słodycze, zabawki itp). Poczta zeszła na drugi plan. Jeździmy swoimi samochodami, ok, to warunek przy zatrudnianiu, ale nikt nie mówił, że do naszych obowiązków należeć będzie też handel obwoźny. Jeśli Orlen przejmie część obowiązków związanych z paczkami czy pocztą, wtedy zaczną się ponowne zwolnienia, mimo iż braki w ludziach są spore.

  1. Praca jako listonosz samochodowy to prawdziwe wyzwanie… Tyrasz swoim samochodem, otwierasz i odpalasz samochód po 200 razy na dzień i to wszystko za 1,15zł za przejechany kilometr… Do tego niekończąca się rozbiórka na dwóch lub trzech rejonach ! i do tego wisienka na torcie trzeba jeszcze być handlarzem i świetnym psychologiem żeby sprzedać adresatowi baterie za 20zł które w Biedronce kosztują 10zł wmawiając że są lepsze… i to wszystko za 2800zł na rękę po trzech latach pracy ! Śmiech na sali to mało powiedziane, to po prostu żenujące jak są traktowani listonosze!!!

 3. To zamknąć to, normalna firma dawno by padła, a tutaj podlewają trupa od kilku dekad. Powinni to dawno sprywatyzować, oddać w ręce prywatnemu przedsiębiorcy. Żałosne są działania pisuarów jeśli chodzi o spółki skarbu państwa, każda branża mają monopol a to i tak jest za mało…

 4. Co roku na święta był problem z dostarczeniem paczek, a poczta realizowała program dobrowolnych odejść pracowników. Inna firma rozwiązała problem za nią. Czy warto żałować źle zarządzanej firmy ?

 5. Dziwny ten artykuł…z jednej strony PP jest w zapaści finansowej a z drugiej informacja że ponad sto dwadzieścia milionów zainwestowała w celu usprawnienia w nowy solter do przesyłek…

 6. O wiele lepiej jest korzystac z uslug In Post. Poczta jest zacofana i nie dogania nowoczesnych rozwiazan. W zarzadach stare grzyby – nic dziwnego.

 7. W poczcie polskiej jest za duża biurokracja, za dużo kierunków, rodziny na stołkach,. fikcyjne etaty, na werach przeładunkowych więcej kierowników jak pracowników. Usługi pocztowe drożeją a ja od 15 lat mam taką samą stawkę za paczkę doręczoną. Tu jest średniowiecze, większość aut na złom się nadaje. Dyrekcja robi wszystko aby to rozwalić.

 8. Czy zarząd Poczt Polskiej trafi w końcu do więzienia za doprowadzenie firmy do upadku? Poziom degrengolady, nepotyzmu, olewactwa, głupoty oraz braku wiedzy i umiejętności jaki reprezentują ludzie którzy „zarządzają”pocztą jest gigantyczny. A przecież tacy sami debile rządzą teraz Polską…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button