LotniczyTransport

LOT podsumował 2021. Spółkę uratowały inwestycje w cargo i czartery

Polskie Linie Lotnicze LOT podsumowały 2021 rok. Największy polski przewoźnik zaznaczył, że podczas trwającego kryzysu związanego z pandemią COVID-19 ruch nie powrócił jeszcze do normy. Są jednak szansę na poprawę sytuacji. W tym celu linia zainwestowała w rozwój cargo oraz w przewozy czarterowe. Pod tym kątem spółka zdecydowanie umocniła swoją pozycję, dzięki czemu poprawiła swoje wyniki finansowe.

Polskie Linie Lotnicze LOT podsumowały 2021 rok

Polskie Linie Lotnicze LOT przedstawiły podsumowanie roku 2021. Jak wskazano w komunikacie prasowym — z uwagi na wciąż pojawiające się nowe warianty COVID-19, trudno mówić o stabilizacji na rynku lotniczym. Tym samym eksperci, którzy przewidywali odwilż w tym zakresie, całkowicie się mylili. Niemniej jednak LOT wykorzystał szansę, ponieważ spółka zwiększyła liczbę lotów czarterowych, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Najpopularniejszym kierunkiem zeszłorocznych wakacji była Tirana w Albanii.

Potwierdził to Michał Fijoł, członek Zarządu PLL LOT ds. Handlowych:

Czas pandemii szczególnie mocno dotknął branżę lotniczą. Jednak w PLL LOT spożytkowaliśmy ten okres na wykorzystanie wszystkich nadarzających się możliwości biznesowych, rozwijając się tam, gdzie popyt był największy – w przewozach wakacyjnych i cargo.

Czytaj także: Latający samochód AirCar zdobywa certyfikat zdatności do lotu

Spółka wskazała, że dzięki tej decyzji operacyjnej, wykonano aż 4 razy więcej podróży turystycznych niż w roku 2020. Oznacza to, że w sumie w ubiegłym roku polski przewoźnik wykonał ponad 54000 połączeń na 151 trasach do 109 portów lotniczych. Tym samym samoloty polskiej linii lotniczej pokonały 80 mln kilometrów i przewiozły niemal 4,2 mln pasażerów. Nie można jednak jeszcze tego nazwać „powrotem do normalności„, ponieważ to wynik porównywalny z rokiem 2015. Wówczas z usług polskiego przewoźnika skorzystało około 4,3 mln podróżnych.

Z drugiej strony siatka połączeń wciąż jest mocno zredukowana. I choć po zniesieniu restrykcji liczba pasażerów do USA wróciła do poziomu sprzed pandemii, to jednak wciąż nie widać powrotu połączeń do Seulu, Tokio, czy też Pekinu (Daxing).

LOT inwestuje w cargo. Dzięki temu może wykorzystać kryzys w branży

Zobacz również: Stany Zjednoczone uderzają w chińskie linie lotnicze. Nie wlecą do USA

Nie można zapomnieć również o przewozach cargo, których liczba w 2021 roku wzrosła niemal dwukrotnie. Jak wskazuje Maciej Wilk, członek zarządu ds. operacyjnych:

Regularność operacji wyniosła 99,7%, a punktualność wzrosła do 86%, co plasuje nas na ósmym miejscu najbardziej punktualnych przewoźników w Europie.

Sam Wilk podkreśla, że jest bardzo zadowolony z wyników operacyjnych za rok 2021 i wierzy, że obecny rok będzie jeszcze lepszy.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button